FBI;Donald Trump;James Comey;

Az FBI-főnök a demokratákat és a republikánusokat is magára haragította FOTÓ: REUTERS/KEVIN LAMARQUE

- Repült az FBI-főnök

Az amerikai elnök rendkívül furcsa módon, gyanús időzítéssel menesztette a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatóját, az egyetlen tisztviselőt, akit megtartott Barack Obama kinevezettjei közül. 

Az 56 éves James Comey megbízatása tíz évre szólt, három és fél évet szolgált le az FBI élén, George W. Bush hivatali idejében az igazságügyi tárca helyettes vezetője volt. Trump nem jelezte előre, hogy Comey leváltására készülne, az FBI-főnök Los Angelesben, egy FBI-ügynököknek tartott előadás közben szerzett tudomást leváltásáról, a teremben lévő tévék képernyőjéről.

Noha rendkívül büszke volt függetlenségére, az FBI-igazgató a tavalyi kampány idején belekeveredett a politikába. 2016 nyarán a republikánusokat haragította magára, amikor bejelentette: vádemelés nélkül lezárja a vizsgálatot Hillary Clinton e-mail szervere ügyében. Másodszor akkor került reflektorfénybe, amikor tavaly októberben, közvetlenül az elnökválasztás előtt nyilvánosságra hozta, új tények merültek fel, s újranyitja a vizsgálatot. A demokrata elnökjelölt népszerűségi mutatói esni kezdtek, s Clinton máig úgy véli, Comey – az FBI gyakorlatában kirívó, s mint utóbb kiderült, indokolatlan – beavatkozása volt vereségének egyik fő oka. Comey múlt héten négy óra hosszat tanúskodott a szenátus igazságügyi bizottsága előtt, s hosszan magyarázta, hogy ha nem hozta volna nyilvánosságra a Clinton-vizsgálat újranyitását, akkor is hibát követett volna el.

Comey kirúgását azzal indokolták, hogy az FBI-főnök hibákat követett el a Clinton szerverbotránya ügyében folytatott vizsgálatban. Trump levele azonban arról árulkodik, hogy az elnököt az orosz beavatkozás ügyében folyó nyomozás aggasztja. „Bár nagyra értékelem, hogy három alkalommal is tudatta, nem állok a vizsgálat célkeresztjében, egyetértek az igazságügyi tárcával, hogy nem képes az FBI hatékony vezetésére” – írta a levélben Trump. Comey leváltását a The New York Times jelentése szerint Jeff Sessions igazságügyi miniszter, s nemrégiben kinevezett helyettese, Rod J. Rosenstein sürgette, azzal vádolva az FBI-főnököt, hogy a Clinton-elleni vizsgálat során túlterjeszkedett hatáskörén. Gyanúsnak tartják azonban, hogy Trump épp egy nappal azután lépett, hogy az FBI bejelentette, egy nagyesküdtszék idézéseket küldött ki volt nemzetbiztonsági tanácsadójának, és több korábbi munkatársának. A helyzet további furcsasága, hogy tegnap Szergej Lavrov orosz külügyminiszter első alkalommal tárgyalt az amerikai elnökkel a Fehér Házban, ez azonban a CNN moszkvai tudósítója szerint korábban időzített találkozó volt.

Chuck Schumer, a szenátus demokrata kisebbségi vezetője sajtóértekezletén azt kérdezte: „Comeyt azért menesztették, mert a vizsgálat túl közel jutott az elnökhöz?”. Schumer sürgette, hogy azonnal nevezzenek ki független, különleges ügyészt Oroszország tavalyi beavatkozásának kivizsgálására. Richard Burr, a szenátus hírszerzési bizottságában folyó vizsgálat vezetője közölte, aggasztja a döntés időzítése és indokolása. Bob Casey demokrata szenátor „nixoni lépést” emlegetett. Dianne Feinstein, a szenátus igazságügyi bizottságának helyettes vezetője szerint „erős és független” FBI-főnökre lesz szükség.

Az ügynökség emberei fogadkoznak, Comey távozása után is folytatják az elnök embereinek orosz kapcsolatairól a vizsgálatot. Ideiglenesen az eddigi helyettes, Andrew McCabe vezeti az ügynökséget, ő 1996 óta dolgozik az FBI-nál, de túl közel áll a demokratákhoz, ezért aligha hagyják a poszton. Rudy Giuliani, New York volt polgármestere és Dana Boente volt virginiai ügyész neve is felmerült utódjelöltként. Trump választottjára rá kell bólintania a szenátusnak. A leváltott FBI-igazgatót 2013-ban a száz tagú testület 97 vokssal erősítette meg.

Richard Nixon szelleme
A 37. amerikai elnök 1973. október 20-án menesztette a Watergate-ügyben vizsgálódó Archibald Cox különleges ügyészt. A „szombat esti mészárlás” miatti tiltakozásképpen lemondott Elliott Richardson igazságügyi miniszter és helyettese, William Ruckelshouse. Washingtonban akkor, akárcsak most, megjegyezték, ilyesmi csak egy banánköztársaságban fordul elő, hogy egy hivatalban lévő elnök akadályoz egy magát is közelről érintő nyomozást.
A Nixon elnöki könyvtár közleményben szögezte le, Nixon nem váltott le FBI-igazgatót. Ez az FBI történetében egyszer fordult elő. Bill Clinton 1993-ban azért menesztette William Sessionst, az ügynökség akkori vezetőjét, mert közpénzeket magáncélra használt fel.

Tegnap iktatták be hivatalába az új baloldali elnököt Dél-Koreában, aki jelezte: hajlandó ellátogatni Észak-Koreába. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint a feszültség oldódása várható a régióban.