A benne foglalt művek égtájak felé orientálódnak, legalábbis a ciklusok címét tekintve, bár a narválok és Grönland említése az északra tagolódás helyett éppen a Délkeletre keresztelt blokkban található. Ferencz Mónika verseskötete pontosan ezt a játékot kínálja: művét bárhonnan el lehet kezdeni, s akárhogyan fordítjuk, értelmes képletet kapunk.
A Viktória-tó, a skandináv hegyek, a kietlen kunyhók és murénák világában is a lét legapróbb, szemmel szinte észrevehetetlen rezdüléseiről tudósít. Versei azonban annyiban sem szokványos pályakezdést mutatnak, hogy az öregkor is különösen foglalkoztatja. Jegyzet az elmaradóhoz című művében egy elfekvő klórszagú ágyában fekvő öregről ír, akire az emberiség sorsa vár: halála után „egy kolibrifészeknyi űr” válik belőle. Az apa elmúlásával egybekötött váci emlékhez, az anya-lánya huszonöt évének eliramlásához, a szakításhoz, a búcsúzáshoz jól illik a rezignált, tompa hang, a rövid terjedelmek.
Ferencz Mónika verseinek leleményét és energiáját mutatja a kötet talán legsikerültebb alkotása. A Solvejg átható költőiséggel, zeneműpontossággal érzékeltet egy erős vágyódást, és ezzel párhuzamosan egy meglepően nyílt, szép szerelmi kérést is megfogalmaz.
Infó
Ferencz Mónika: Hátam mögött dél
Scolar Kiadó, 1270 Ft