A tiszteletbeli konzulok egyesülete azért szűnt meg, mert Zaid Naffa elnökké választása után a gyakorlatilag nem működött tovább, a tagok pedig egymás után kiléptek – mondták a külügyi tárcához közel álló forrásaink. A miniszterelnök kedvenc jordán diplomatája a testület működtetésével annyira sem foglalkozott, hogy a bíróság felszólításaira reagáljon. Így be se jegyezték a szervezet képviselőjének.
Mindez azt is jelenti, hogy lapunk értesülései szerint nem a külügyi tárca kezdeményezte a Tiszteletbeli Konzuli Testület Egyesület (TKTE) felszámolását, ahogy az a sajtóban múlt héten megjelent, hanem az ügyészség. A vádhatóság februárban indította el a szervezet megszüntetési eljárását a Fővárosi Törvényszéken. A bíróság április 13-án mondta ki az egyesület megszűnését, a döntés aznap jogerőre emelkedett.
A külügyminisztérium nem is kezdeményezhette volna az egyszerűsített törlési eljárást, az csak az ügyész keresetére indítható. A tárca illetéktelen lett volna, mivel nem volt az alapítók között, a civil szervezetet 2002. januárban Suha György, Gambia tiszteletbeli konzulja jegyeztette be. A testület fő feladatának a tiszteletbeli konzuli jogintézmény presztízsének megtartását, javítását tartotta. A 40 fős tagság érdek-képviseleti szervezetként is működött, és térítésmentes szolgáltatást biztosított a konzuloknak szakmai feladataikhoz. 2008-ban a magyar testület a Konzuli Világszövetség teljes jogú tagja lett, az európai szervezetnek pedig 2010-ben.
A TKTE 2014-ig aktívan működött, ekkor Suha megvált elnöki tisztétől. A külügyminisztériumban főtanácsadói megbízást kapott, 2015-től a tiszteletbeli konzuli tisztviselőkkel való kapcsolattartásért felelős miniszteri biztosa lett. Az egyesület 2014. májusban tartott taggyűlésén döntött az utódlásról: Zaid Naffát választották elnöküknek. Az 1984 óta Magyarországon élő jordán vállalkozónak, aki 2003-ban lett Jordánia tiszteletbeli konzulja, még Orbán Viktor is gratulált. A miniszterelnöki üdvözlet nem meglepő, hiszen ismerik egymást. Naffa a közelében lakik, idén februárban Lellepart néven alapított ingatlanforgalmazó cégének székhelye megegyezik az Orbán-család budapesti lakásának közelében lévő jordániai konzulátus Béla király úti címével. Orbán 2012-ben Naffa társaságában mondott megnyitó beszédet a Buddha Bárban. A Ferenciek terén, a Klotild-palotában kialakított ötcsillagos luxushotel tulajdonosa a Naffával kapcsolatban álló jordán üzletemberek tulajdonolta Mellow Mood csoport. Naffa eddig nem cáfolta, hogy közreműködött volna Ghaith Pharaon és Orbán Viktor összeismertetésében. Naffa a januárban elhunyt szaúdi milliárdos több cégének kézbesítési megbízottja volt, akadt, amelyikben igazgatósági tag. Orbán vejét, Tiborcz Istvánt is ismerősei között tudja, tárgyalásukról a Magyar Narancs közölt fotót. Kormányzati megbecsültségét mutatja, hogy a Pharaonnak magyar beutazási vízumot kilobbizó Naffa az első sorban kapott helyet a március 15-i állami ünnepségen. A szokásjogtól eltérve, egyedüli tiszteletbeli konzulként lehetett jelen a zászlófelvonáson a hivatásos diplomaták között.
Hogy nem volt nyerő döntés Naffára bízni a konzuli egyesület vezetését, rövidesen világossá vált a tagság számára. A megszűnéshez vezető hanyatlás Naffa elnöklése idején vette kezdetét, a szervezet működése ekkortól gyakorlatilag leállt. 2014 óta nem tartottak taggyűlést, se egyéb rendezvényt, honlapjukon legfrissebb hírük két évvel ezelőtti. Nyilvánosan elérhető beszámolóik hiányosak, nem tartalmazzák a közhasznúsági mellékleteket, a 2015-ös beszámolót el se küldték a bíróságra. A konzuli szervezet lényegében elsorvadt a 2014-es elnökváltás óta.
A tagok az elmúlt két évben egymás után jelentették be kilépésüket. A tiszteletbeli konzulok informális beszélgetésein a szervezet értelmetlensége és megszüntetése visszatérő téma lett – emlékezett a Népszavának az egyesület működését ismerő forrásunk. „Naffa csak az üzlettel foglalkozott, a szállodás barátaival, az egyesület nem érdekelte” – tette hozzá. A megszüntetést kimondó döntés tehát összhangban volt a tiszteletbeli konzulok szándékával, jegyezte meg forrásunk, aki cáfolta azt az értesülést, hogy a szervezet a kormányzati önkény áldozata lett. A Magyar Nemzet írt arról múlt héten, hogy azért volt sürgős a konzulok szervezetének felszámolása, mert a Fidesz ezt a területet is kinézte magának, saját kádereivel készül feltölteni a tiszteletbeli konzulátusokat.
A szervezet leépülését jelezte, hogy a Fővárosi Törvényszék 2015. március 20-án 16 pontban sorolta fel, mely hiányosságokat kell pótolnia az egyesületnek, ha változtatni akar alapszabályán, működésén. A kérelmet a 2014. májusi taggyűlést követően, augusztusban adták be a bíróságra. Mivel a szervezet nem reagált a felszólításra, a bíróság elutasította az egyesület változtatási kérelmét, hatályban hagyva a 2014. előtti alapszabályt. Ez azért lényeges, mert így Zaid Naffa elnöki kinevezését sem jegyezték be.
A Civil Szervezetek Országos Névjegyzékében az egyesület képviselőjeként továbbra is Suha György van feltüntetve. A bírósági nyilvántartás szerint jelenleg is a szervezet elnöke lenne, ha meg nem szűnt volna két hete. A szervezet működését szabályozó bírósági végzések között nem található olyan tartalmú, amely Naffát nevezte meg az egyesület képviselőjeként. Naffa tehát fantom elnökként vitte a nem működő szervezet ügyeit.