A Miskolci Egyetem egykori fűtőművét először Rockmúzeumként építették volna újjá. Ebből ugyan nem lett semmi, de született nagyobb, izgalmasabb terv: majd tíz évvel ezelőtt, még a szocialista városvezetés idején olyan látvány-központot álmodtak ide, amelyben 4 ezer négyzetméteren interaktívan, játékos formában mutatják be a műszaki és természet-tudományos élet eredményeit, érdekességeit. 2008-ban elkészült az előzetes megvalósíthatósági tanulmány, a projekthez megvették a telket, elkészültek az engedélyezési és kiviteli terveket. Az időközben Sciencity névre átírt innovációs szabadidőközpont átadását 2012-re ígérték.
A várost 2010 óta irányító Kriza Ákos (Fidesz-KDNP) polgármester még 2012-ben is arról beszélt, hogy a Sciencity a szabadidő eltöltésének egyedülálló módját teremti meg Miskolcon. Az akkor készült állapotjelentésről úgy fogalmazott: „Azért állítottuk össze, hogy partnereink számára egyértelművé tegyük: Miskolc az innovációt kitörési pontnak tekinti. Bízom benne, hogy csatlakoznak együttműködő partnereinkhez, és összefogással egyedülálló létesítményt hozunk létre Miskolcon.”
Ehhez képest három évvel később, 2015-ben mégis leállították a programot. Kriza Ákos sajtóirodája ezt akkor a Népszabadságnak nyilatkozva azzal indokolta, hogy már a kezdetektől elszámolási problémák jelentkeztek, mert 2009-ben az MSZP-s önkormányzati vezetés szabálytalanul vásárolta meg a telket a Fűtőmű Kft.-től 233 millió forintért. A költséget nem lehetett elszámolni a támogatás terhére, így szerződést kellett módosítani. Közölték azt is, hogy 2009 nyarától öt, havi rendszeres díjazással ellátott embernek volt megbízása az akkori önkormányzattól az építkezés menedzselésére, ám ők nem tudtak értékelhető eredményt felmutatni. A munka ezért csak 2011-ben, az új, fideszes városvezetés ideje alatt kezdődhetett el.
Mindezt más megvilágításba helyezi Tompa Sándor (DK) önkormányzati képviselő, aki pontos kimutatást készített az eddigi kifizetésekről. A városvezetéstől azt tudakolta: miért költött pénzt a város olyan beruházásra még tavaly is, amelyről Miskolc már lemondott? A város 2016. évi zárszámadásában szerepel 74,5 millió forint, amit a beszámoló szerint szállítói szerződések kifizetésére fordítottak tavaly. Kriza Ákos ideje alatt több éven át további milliókat fizettek ki a projekt menedzsmentje számára bérek és járulékok formájában: több mint 1 milliárdot kapott például 2011-ben építési és épületgépészeti munkákért a Lyuko-Bau Kft.
Mindezt tovább növelték a szakértői díjak, pénzügyi és monitoring ellenőrzésekre költött pénzek. Pénzt adtak ki muzeológiai szakértésre, kiállítás-technológiára, folyamat-menedzsmentre és marketingre, ügyvédi feladatokra, s 15 millió forinttal honorálták többek között a monitoringot végző Miskolci Városfejlesztési Kft. tevékenységét. 2014-ben kiemelkedik egy 78 milliós tétel, színpadi emelő építésének megrendelésére, de pontosan nem látható, hogy végül mennyit fizettek ki a Bosch Rexroth Kft. számára. A bérekre és járulékokra fordított költségek pedig elérték az 1 milliárd 800 ezer forintot abban a Science-projektben, amely már harmadik éve áll félbehagyottan.
Megkérdeztük Kriza Ákost, miért „öntött” a város több százmillió forintot egy meghiúsult beruházásba, s ha ma már ennyi pénzt beinvesztáltak, nem lett volna-e logikusabb befejezni a beruházást? Sajtóirodája közölte: a Science Múzeum ügyében egy belső vizsgálat eredményeként 2014. augusztusában Kriza Ákos polgármester kezdeményezésére indult rendőrségi nyomozás, amely jelenleg is tart. A belső vizsgálat anyagait a Városháza átadta a rendőrségnek, a nyomozás lezárásáig az adatok nem nyilvánosak. „Az előző városvezetés a beruházást valótlan adatokra épülő üzleti tervvel indította el, de ez csak az építkezés leállítása előtti időszakban derült ki" – írták. Ráadásul a városháza szerint a valótlan adatokra alapozott tervezés miatt a Science Múzeum önmagát nem lett volna képes fenntartani, működtetési költségei már néhány év alatt is jelentősen meghaladták volna a projekt felfüggesztése miatt visszafizetendő 1,3 milliárd forintot.
Így azonban – s ezt már mi tesszük hozzá – kárba veszett a pénz, amit eddig a projektbe öltek. Ma egy látványában némileg megújult fűtőmű áll torzóként a Miskolci Egyetem és egy bevásárlóközpont sarkában, s hasznosítására egyelőre nincs semmilyen ötlet.