Brüsszel;rezsicsökkentés;

Illusztráció: Népszava

- Rezsicsökkentés - Itt az újabb brüsszeli energiakoki

Ha lassan is, de tovább őrölnek Brüsszel malmai: az Európai Bizottság ismét felszólította Magyarországot a hazai energiatarifák törvényességének helyreállítására. Az ügyben két éve zajlik kötelezettségszegési eljárás ellenünk. A megsértett EU-irányelvek nem közvetlenül hatnak a 2013-as rezsicsökkentésre, de az uniós beállítás dacára ahhoz mégis van közük. A Fidesz-kommunikáció azonban kifejezett valótlanságokkal védekezik.

Az EU az eljárásban az áram- és gáztarifának csak a szállítási elemét támadja. Ennek megállapítását – kormánypárti beállításokkal szemben – Brüsszel egyáltalán nem bízná a piacra, mivel a vezetékek természetes monopóliumok. Az EU pont az ebből adódó visszaélési lehetőségek ellen küzd. Ilyen, ha például a vezeték tulajdonosa egyszersmind kereskedő is és különböző szállítási feladatok rangsorolásakor maga felé hajlik a keze. (Ide sorolható például, amikor az Orbán-kormány rendeleti úton az olcsó osztrák gázt biztosító vezetékhez segítette az Orbán-közeli MET-et.) De sérti Brüsszel igazságérzetét az is, ha az adott kormány politikai okokból kedvezményes szállítási tarifát szab egy-egy fogyasztói csoportnak, legyen az például a lakosság vagy az ipar.

Az eljárás egyik központi kifogása, hogy a 2013-as rezsicsökkentés során kivonták a tarifából a szolgáltatók egyes garantált költségelemeit, így például adókat vagy illetékeket. Valótlan, hogy ez a rezsicsökkentés eltörlésére irányulna, de az is, hogy ez nem hat a díjmérséklésre. Szakértők szerint az unió kívánalmainak maradéktalan betartása akár járhatna némi díjnövekedéssel is, de létezik ezt elkerülő és az EU-nak megfelelő megoldás is.

Tavaly az Orbán-kabinet mutatott némi engedékenységet, egy rövid ideig visszaállították a közműhivatal árhatározat-alkotási jogát. Ebben az esetben a hivatalnak meg kell indokolnia az általa kiszámolt mértéket, amit a szolgáltató bíróságon megtámadhat. Ám Németh Szilárd rezsibiztos kezdeményezése nyomán tavaly az év vége óta a hivatal ismét csak rendeletet alkot, amit nem kell indokolni és nem is perelhető. Így a szolgáltatók ismét nem jutottak hozzá elismert költségeikhez. Brüsszel ezt mostani felszólításában külön felrótta. Így követelik a – Dorkota Lajos volt fideszes képviselő irányította – közműhivatal függetlenségének növelését is. Az ügy minden bizonnyal az Európai Bíróságon folytatódik.

Az Európai Bizottság egy másik ügyben is felszólította Magyarországot, amiatt, mert nem hajtotta végre maradéktalanul az egyenlő bánásmódról és a szülési szabadságról szóló uniós irányelveket.

Az érintett akár ezres nagyságrendű pénzügyi szolgáltató töredékénél sikerült időre elvégezni az informatikai rendszerek átvilágítását a tevékenységre egyedül jogosult kormányközeli Hunguardnak.