NKA;Doncsev András;

Cseh Tamás Program - 13 000 pályázóból 7000 nyert FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Megválnak az önálló vezetőktől

Távozik posztjáról Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke. De mi közük ehhez a liberális zenekaroknak?

Noha Doncsev korábban cáfolta, továbbra is tartja magát a pletyka, hogy az EMMI nehezményezi: túl sok liberális zenekar nyer a Cseh Tamás Programban. De vajon tényleg ebbe bukott bele az alelnök?

Közös megegyezéssel, május 1-jei hatállyal távozik posztjáról Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke – áll az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleményében. Balog Zoltán, az NKA elnöke a közeljövőben egyeztet Fekete Györggyel, a Magyar Művészeti Akadémia elnökével az új alelnök személyéről. Minisztériumi források szerint Balog Zoltán miniszter és Doncsev András alelnök személyes kapcsolata megromlott, mások a Cseh Tamás Programot említik indokként.

A Cseh Tamás Program 2014-ben indult, a közel sem hibátlan, mégis kiemelkedően fontos PANKKK (Program a Nemzeti Kortárs Könnyűzenei Kultúráért) elkaszálása után. A 2005-ben elindított PANKKK fő célja a kezdő előadók, a vidéki klubok támogatása, a magyar könnyűzene külföldi népszerűsítése és a szakemberképzés. A program állandóan csökkenő állami támogatásból működött, s bár tervben volt, végül nem fordítottak rá az üres hanghordozókból befolyó jogdíjakból, így 2011-re beleállt a földbe. A Cseh Tamás Program indulása óta nagy átfedést mutat a PANKKK céljaival, de kibővítve azokat.

Zeneipari forrásaink egybehangzóan állítják: semmi jelét nem látták annak a rémhírnek, hogy a CSTP beszántása volna a minisztérium célja. A program nem tökéletes, de sikeres. A zenészek támogatása mellett sok egyéb programot is szervez: zeneipari előadássorozatot, beattörténeti filmklubot, programirodája zenekaroknak rendez menedzsment-tréningeket és fesztiválfellépéseket. Doncsev András lapunknak elmondta: alapvető célja volt, hogy az NKA ne bankként működjön, hanem hosszú távú, ciklusokon átívelő perspektívát nyújtson a művészeknek.

Sokak szerint épp ez az autonóm szemlélet zavarta a minisztériumot. Doncsev és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter utolsó közös szereplése az Imre Zoltán Program január 17-i bejelentése volt, amelyen Balog – újságírók, kamerák előtt – kifejezetten pozitívan nyilatkozott az alelnökről. Doncsev András lapunknak elmondta: a hivatalos indoklásként a bizalomvesztést kapta. „A liberális zenekarokkal kapcsolatos állítólagos problémát hivatalosan sem Balog, sem más nem jelezte nekem. Ilyen az én fogalomtáramban nem is szerepel: mi az, hogy liberális zenekar? Hozzátenném: ott, ahol pénzosztás folyik, kevés az elégedett ember. 13 000 pályázóból 7000 nyert, s ők sem akkora összeget, amekkorára pályáztak. Nem zárhatjuk ki, hogy a csalódás nyomán, netán más szándékkal valaki elindította ezt a pletykát.”

Zeneipari forrásaink többsége szerint a váltásban a főszerepet a személyes ellentét, és nem a CSTP játszotta, s demonstratív lépés volt. Többen megpendítették ugyanis: a Könnyűzene Kollégiuma meglehetős önállósággal működött a többi kollégiumhoz képest, ez pedig akár szúrhatta is a miniszter szemét. Minisztériumi forrásaink azt mondták: a kormányoldalt zavarta, hogy Doncsev autonóm személyiség, nem tipikus pártkatona-alkat, és „nem a kormány érdekei szerint kommunikál”. Utódjának kilétét híreink szerint ma jelentik be. Az NKA alelnöke a gyakorlatban afféle ügyvezetői szerepet tölt be, az adminisztrációs vezetés a főigazgató feladata. Doncsev nem kormánytisztviselő, megbízási szerződéssel dolgozik az NKA-nak, így indoklás nélkül is bármikor felbontható a kontraktusa. Hivatalosan közös megegyezéssel távozik, háromhavi végkielégítéssel. Információink szerint egyébként az, hogy az NKA nem olvadt be teljes egészében az MMA-ba, nem kis részben Doncsev közbenjárásának köszönhető.

„A munkát doncsevi szellemben folytatjuk”

A most posztjáról távozó alelnök pályája kezdetén a Népszabadság külpolitikai rovatának újságírója és szerkesztője is volt. Az első Orbán-kormány idején a Külügyminisztérium Kulturális, Tudományos és Tájékoztatási Főosztályának főosztályvezető-helyettese volt, ezt követően a Miniszterelnöki Kabinet Szöveg-előkészítő Titkárságán a kormányfő beszédeinek szövegírásával foglalkozott.

A kormányváltás után is maradt Orbán közelében, felügyelte a beszédírást, a külügyeket, a sajtót és Orbán programjának előkészítését. 2004-től saját cégének kiadásait felügyelte, kulturális televíziós műsor producere volt, és politikai elemzőként is tevékenykedett. 2009-től a Balatonfüred Kulturális Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója lett, 2010-től a város külsős, kultúráért, idegenforgalomért és nemzetközi kapcsolatokért felelős alpolgármestere. 2002 és 2012 között kormányzati tisztviselőként dolgozott, 2006 óta saját kommunikációs cégével (Qualiton kft.) írja Orbán Viktor beszédeit. 2012-13-ban az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtófőnöke, 2013 óta parlamenti államtitkára. 2014 júniusában került az NKA alelnöki posztjára.

Horváth Gergely, a Petőfi Rádió korábbi felelős szerkesztője, a CSTP Ideiglenes Kollégiumának tagja privát, de nyilvános Facebook-bejegyzése is: „Drága liberális és illiberális zenész barátaink! E privát posztban szeretném jelezni, hogy a Cseh Tamás Program Kollégiumában ma összeültünk, hogy megnézzük, mi az, ami rajtunk áll. Átbeszéltünk, megvitattunk, egymásra néztünk. A legfontosabb: a személyi változást tudomásul vettük, a munkát doncsevi szellemben folytatjuk. Értsd: „A támogatásra jogosultak esetében csak a minőség számít, hogy a díjazottak hova adják a szavazatukat, azt nem tudom, és nem is feladatom foglalkozni vele.” Ehhez tartjuk magunkat. Írjatok dalokat!” Az ideiglenes kollégium több tagját is megkerestük, közülük azonban senki nem kívánt nyilatkozni.

Az érintett akár ezres nagyságrendű pénzügyi szolgáltató töredékénél sikerült időre elvégezni az informatikai rendszerek átvilágítását a tevékenységre egyedül jogosult kormányközeli Hunguardnak.