népszerűség;Dmitrij Medvegyev;Vlagyimir Putyin;

Medvegyev és Putyin Moszkvában - Hűséges fegyverhordozóból kegyvesztetté válhat a kormányfő FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Putyin feláldozná a jobbkezét

Hatalmának megmentése érdekében Vlagyimir Putyin elnök hűséges fegyverhordozóját, Dmitrij Medvegyev kormányfőt is feláldozhatja. Egy friss felmérés szerint a miniszterelnök elutasítottsága nőtt.

Az orosz lakosság 45 százaléka utasítja el Dmitrij Medvegyev orosz kormányfőt, ami 12 százalékos növekedést jelent a 2016-os felméréshez képest – derült ki a Levada Központ legújabb kutatásából. Azok közül, akik úgy vélik, hogy Medvegyevnek le kellene mondania, 18 százalék akarja határozottan a kormányfő bukását, 27 százalék pedig inkább támogatná mint ellenezné azt. Sokan vannak, akik nem tudtak vagy akartak véleményt formálni. Csupán a megkérdezettek egyharmada nem ért egyet a kormányfő távozásával.

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint Medvegyev támogatottságának csökkenése a kormány által meghozott nehéz döntésekben keresendő, ám valójában a miniszterelnök az utóbbi időben az orosz politikai korrupció megtestesítőjévé vált. A tavalyi választások előtt a tanárokat sértette meg arrogáns szavaival, a március eleji nagyszabású tüntetések is azért robbantak ki, mert az ellenzéki Alekszej Navalnij alapítványa bemutatott egy dokumentumfilmet a Medvegyevhez köthető korrupcióról. A tüntetések kapcsán megkerestük Sz. Bíró Zoltán Oroszoroszág-szakértőt, akit arról kérdeztünk: elképzelhető, hogy Putyin a jövő évi elnökválasztás sikere érdekében feláldozza az egyre népszerűtlenebb kormányfőt? Sz. Bíró szerint Putyin nem szeret nyomás alatt cselekedni, így vélhetően nem kerül sor Medvegyev menesztésére.

Ám az új fejlemények afelé mutatnak, hogy ha a kormányfő népszerűsége ilyen ütemben csökken, Putyin rákényszerülhet erre a lépésre. Egyelőre még magyarázkodhat azzal, amit Medvegyev is mondott, hogy nem érdeklik a felmérések, főképp, ha azokat a Levada készíti. A – talán egyetlen – független kutatóintézetet, a Levada Központot ugyanis 2016 szeptemberében külföldi ügynökszervezetté minősítette az orosz igazságügyi minisztérium. A hatályos civiltörvény szerint ez azt jelenti, hogy az intézménynek sajtómegjelenései alkalmával közölnie kell: ebbe a kategóriába tartozik és nem vehet részt választási vagy népszavazási kampányban. A moszkvai szaktárca azzal indokolta a Levada felvételét a „külföldi ügynökség feladatait ellátó nem kereskedelmi szervezetek" listájára, hogy egy váratlan ellenőrzés nyomán kiderült: az intézményt külföldi, főleg amerikai forrásokból finanszírozzák, s ezek érdekében politikai tevékenységet fejt ki Oroszországban.

Az Amerikai Államok Szervezetének számos tagállama szerint a venezuelai kormány figyelmen kívül hagyja a demokrácia követelményeit.