Nagy-Britannia;toryk;nukleáris fegyver;

- A toryk elsőként is bevetnének nukleáris fegyvert

A frissen beindult brit választási kampány hevében a May-kormány sem riad vissza némi kardcsörtetéstől.

 A konzervatív kabinet védelmi minisztere, Michael Fallon a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy amennyiben szükséges, Nagy-Britannia akár elsőként is hajlandó lenne nukleáris fegyver bevetésére. Arra a kérdésre, hogy milyen körülmények között hozna meg Theresa May kormánya egy ilyen döntést, Fallon azt válaszolta, inkább nem részletezné a körülményeket, mivel ezzel elkényelmesíthetné az esetleges ellenséges erőket, s aláásná az elrettentés hitelességét. „Az elrettentő erő lényege éppen abban áll, hogy hagyjuk meg bizonytalanságban azokat, akik arra készülhetnek, hogy támadást intéznek ellenünk” – fogalmazott a brit védelmi miniszter.

Theresa May szóvivője útján nyilvánította ki egyetértését a tárcavezető szavaival. A brit nukleáris elrettentő erőt a Trident nukleáris rakétákkal felszerelt atomtengeralattjárók képezik. A londoni alsóház tavaly megszavazta a négy tengeralattjáróból álló flotta felújítását, ez mintegy 225 milliárd font (körülbelül 285 milliárd dollár) ráfordítást tesz majd szükségessé, s előreláthatólag egészen 2060-ig gondoskodna a brit atomütőerő fenntartásáról. A Munkáspárton belül nincs egyetértés e kérdésben, ha Jeremy Corbyn pártvezéren múlna, ő kivonná a használatból a Tridenteket.

Donald Trump felszólítást intézett az ENSZ-hez, hogy a világszervezet hozzon új szankciókat Észak-Korea ellen. „A status quo elfogadhatatlan” – mondta az amerikai elnök, aki tegnap ENSZ-nagyköveteket fogadott a Fehér Házban. Trump szerint itt az ideje, hogy a világszervezet tagjai levegyék a szemellenzőt, s megoldják ezt az évtizedek óta húzódó, akut gondot. „Az észak-koreai nukleáris fenyegetés valós probléma, akár beszélünk róla, akár nem” – jelentette ki Trump a nagykövetek előtt, emlékeztetve rá, hogy Phenjan immár hatodik földalatti nukleáris kísérlete végrehajtására készül.