A politikai elemző a zuglói és a józsefvárosi választások korábbi és mostani eredményét összevetve arra a megállapításra jutott: egyértelműen látszik, hogy mindkét helyen erősödött az ellenzék. „Ez pedig független attól, hogy külön, vagy együtt indultak” - hangsúlyozta Ceglédi, hozzátéve: látszik, hogy az a vita, ami az ellenzéki stratégiáról szól, végeredményétől, kifutásától függetlenül gyengíti az ellenzéket. Hiszen a szakértő szerint akkor lehet ez az oldal erősebb, ha nem a stratégián vitatkoznak, hanem azon dolgoznak, hogy szavazókat szerezzenek, aktivizáljanak és vigyenek el az urnákhoz. Ezért Ceglédi szerint egyáltalán nem az együttműködés módja és nem is a választási rendszer milyensége, hanem alapvetően az a döntő, hogy az ellenzéknek hány szavazója van. „Ha annyi szavazójuk marad mit most, akkor teljesen mindegy, hogy milyen formációban és választási rendszerben indulnak, a Fidesz marad kormányon” - mondta a politikai elemző.
„Az ellenzéki oldalnak nem az a problémája, hogy a Fidesz csaló választási rendszerében nem tudja érvényre juttatni vitathatatlan népszerűségét, hanem az, hogy még ha össze is adhatnánk (nem adhatjuk) a Fidesz Jobbik nélküli ellenzékének támogatottságát, akkor sem közelíti meg a kormánypárt mögött álló választói tömeget” - fogalmazott László Róbert a Political Capital választási szakértője, a hvg.hu-n megjelent publicisztikájában.
Az időközi választások után újra főszerepbe került a választási rendszer, illetve annak torzítása. "Ha igazságos és demokratikus választást követelünk, akkor – miközben a szabad és tisztességes választás követelményének egymástól jelentős mértékben eltérő rendszerek is megfelelhetnek – az adott rendszer értékelése során több szempontot és azok egymásra gyakorolt hatását is figyelembe kell vennünk" – írta a Majtényi László vezette Eötvös Károly Intézet.
Lehet, hogy mindkét focicsapatnak 11-11 játékosa van fent a pályán, viszont az egyik csapat a Bayern München, a másik pedig a Felcsút - érvelt tegnap Gulyás Márton a Republikon Intézet konferenciáján. Az aktivista Ceglédi Zoltán politikai elemzővel, Haraszti Miklós az EBESZ volt médiabiztosával, László Róbert választási szakértővel és Virág Andrea kutatóval többek között arra kereste a választ, hogy szükség van-e új választási rendszerre – és hogyan lehet azt kikényszeríteni? A választás ma nem fair és nem free - fogalmazott Haraszti Miklós.