Sokan meglepetéssel fogadták, hogy míg Sean Spicer fehér házi szóvivő felettébb visszafogottan értékelte a másfél héttel ezelőtti török referendum eredményét, melynek során a választók szűk többséggel teljhatalmat adtak a hivatalban lévő elnöknek, Trump – az ankarai hírközlő eszközök szerint - röviddel később telefonon gratulált Erdogannak. Tegnapi ankarai bejelentés szerint a két ország „intenzívebbé” kívánja tenni kapcsolatait. Erdogan szóvivője, Ibrahim Kalin azt közölte, hogy a szíriai polgárháború, Irak ügye kerül szóba, de megbeszéléseket folytathatnak Fethullah Gülen esetleges kiadatásáról is.
A konzervatív prédikátor Gülen az Egyesült Államokban, Pennsylvaniában él. Őt vádolja Ankara a július 15-én végrehajtott katonai puccskísérlet kitervelésével és végrehajtásával, ám német és brit titkosszolgálati források szerint ezt semmiféle bizonyíték sem támasztja alá. Ankara kiadatását követelte Washingtontól, ám Trump elődje, Barack Obama hallani sem akart erről. Emiatt hűvössé vált a két szövetséges állam kapcsolata. Az előző amerikai elnök adminisztrációja folyamatosan azzal érvelt, hogy az Egyesült Államokban független az igazságszolgáltatás. Akár évekbe telhet, amíg bármiféle döntés születik Gülen sorsáról az Egyesült Államokban.
Közben Törökországban bejelentették, egyebek mellett Gülent és Zekeriya Öz volt főügyészt gyanúsítják azzal, hogy elrendelték Hrant Drint újságíró meggyilkolását. A 122 oldalas vádiratban összesen 51 gyanúsított nevét sorolták fel.