A Wall Street Journal amerikai napilap írt először arról, hogy az Exxon, a világ legnagyobb, tőzsdén jegyzett olajvállalata az Oroszország elleni gazdasági büntető intézkedések feloldását kéri. A cikk szerint a vállalat attól tart, hogy nemzetközi versenytársai előnyhöz jutnak az orosz piacon.
A gazdasági szankciókat az Egyesült Államok és az Európai Unió 2014-ben vezette be Oroszország ellen, mert Oroszország 2014-ben bekebelezte a Krím-félszigetet és bekapcsolódott a Kelet-Ukrajnában kialakult összetűzésekbe.
Donald Trump a közelmúltban az Exxon korábbi vezérigazgatóját, Rex Tillerson-t nevezte ki az Egyesült Államok külügyminiszterének. A döntés meglepetést keltett, mivel ismert, hogy Rex Tillerson közel áll a moszkvai kormány vezető személyiségeihez, így Vladimir Putyinhoz is.
A texasi székhelyű Exxon és az orosz Rosneft közös vállalata a Fekete tengeren, a sarkvidéki Kara tengeren és Szibériában dolgozik olyan projekteken, amelyek az amerikai vállalat növekedési stratégiájának fontos elemei. A munkálatokat azonban a gazdasági szankciók miatt 2014-ben leállították.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma közölte: a Donald Trump-pal folytatott megbeszélések alapján nem járul hozzá az Oroszország ellen elrendelt kereskedelmi szankciók feloldásához. Így a korábban ott dolgozó amerikai vállalatok nem folytathatják munkájukat.
Steven Mnuchin pénzügyminiszter pénteki közleményében bejelentette: „Donald Trump elnökkel folytatott konzultáció után a Pénzügyminisztérium úgy döntött: az amerikai vállalatokat nem menti fel az Oroszország ellen érvényben lévő szankciók érvényesítése alól. Így az Exxon sem folytathat fúrásokat az országban”.