Civilek és a kisebbségeket képviselő politikai pártok évek óta harcoltak a kétnyelvű vasúti táblákért. A nemzetiségi nyelvhasználati törvény ugyan előírja a két nyelven történő tájékoztatást, ahol a kisebbség aránya eléri a húsz százalékot, ugyanakkor a rendelet a Szlovák Vasúttársaságra nézve nem kötelező érvényű.
− Húsz év után célba értünk. Semmi sem történik véletlenül, a Híd kormányon van, s ezért tudta ezt az ügyet megvalósítani − mondta Érsek Árpád a dunaszerdahelyi ünnepélyes átadáson. A Híd koalíciós partnere a Smer és a Szlovák Nemzeti Párt, amelyek néhány éve még magyarellenességükről voltak híresek, a jelenlegi kormányban viszont több gesztust tettek a kisebbségek irányába. A közlekedési miniszter hangsúlyozta, az év végéig 54 táblát helyeznek el a vasútállomásokon és megállóhelyeken.
− Örülünk és szimbolikusnak tartjuk, hogy hat évvel e lehetőség törvénybe foglalása után végre az első vasúti táblákat is kihelyezték – nyilatkozta a Népszavának Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke, aki szerint egy évvel a kormány megalakulását követően még mindig csak részmegoldás szemtanúi lehetünk. Menyhárt hozzátette, a vasúti táblák megállókon történő kihelyezéséhez mindenképpen törvénymódosításra lenne szükség, ami azért fontos, hogy egy következő miniszter a jövőben ne szereltethesse le azokat. Az MKP legalább ilyen fontosnak tartja a kisebbségi nyelvű utastájékoztatást is, tavaly konkrét javaslatokkal fordult a közlekedési minisztériumhoz. A RegioJet cseh magánkézben lévő vasúttársaság által üzemeltett vonatokon meg is valósul a kétnyelvű tájékoztatás. Bukovszky László nemzetiségi kormánybiztos még március elején közölte, hogy a Pozsony-Dunaszerdahely-Komárom vonalon közlekedő szerelvényeken magyarul is bemondják majd a megállókat, s az egyéb információkat.