A legtöbb fajnak éheznie sem kell, hiszen a talaj nem fagyott, a hótakaró nem teljes. A levelek fonákán, a kéregrepedésben a talajon rengeteg a dermedt rovar, a talajon a giliszta, a növényevők számára pedig elérhetőek a friss levelek, hajtások. Mivel a költési időszak elején tartunk, sok faj még itthon sincs, vagy nem kezdett fészkelni. Szerencsére ott, ahol elindult a költés, még tojások, esetleg kis fiókák vannak, akiket a szülők amúgy is folyamatosan melegen tartanak.
Ezért ha a rossz idő nem tart két napnál tovább, nem kell extrém madárpusztulásra számítani - írják, és ez azért nem tűnik nagyon megnyugtatónak. A szakemberek szerint az estleges tojás- és fiókaveszteséget, fészekleszakadást a kis és közepes termetű madarak pótköltéssel napok alatt pótolni tudnak, az énekesmadarak többsége pedig idén második (és akár harmadik) fészekaljat is nevelni fog a nyár közepén.
Legnagyobb bajban a táplálékspecialista, repülő rovarokra vadászó fecskék vannak. Ezek a madarak jelenleg az ereszalj, az istálló, az épületek egyéb belső tereiben üldögélve, a tartalékaikat felélve várják a jó időt. Hagyjuk őket az általuk választott helyen; ha kell, az ürülékpotyogás ellen néhány újságpapír leterítésével védekezhetünk. Ha azt észleljük, hogy a rossz idő miatt a szülők nem repülnek és fél napja nem etetnek, itt olvashatnak a tennivalókról, hogyan tudnak segíteni.
Az MME honlapján egyébként az olvasható, hogy a kert madarai számára nincs szükség az etetés újraindítására.
Az áprilisi hóesés a közönségkedvenc fekete rigókat zavarja a legkevébé, mivel a talaj nem fagyott, puha és nedves, ami ideális a fő táplálékukat jelentő földigiliszták megszerzéséhez (videó: Orbán Zoltán)