VDSZ;túlóra;munkaidőkeret;

Székely Tamás FOTÓ: Molnár Ádám

- Évi 400 túlóra ingyen - ez a Fidesz új javaslata

Tiltakozik a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete (VDSZ), mert 12 hónapról 36 hónaposra emelnék a munkavállalók munkaidőkeretét, ezzel az amúgy is extrém mód túlterhelt magyar dolgozók pluszjuttatás nélküli túlórái akár évi 400 órával emelkedhetnek. Ezért tiltakozik a VDSZ a Munka Törvénykönyvének legújabb módosítási javaslata ellen - írja a HR Portál.

Bánki Erik, a parlament gazdasági bizottságának elnöke a múlt csütörtökön nyújtotta be azt módosítási javaslatot, amelyet 18-án már tárgyaltak is, így - noha a javaslat óriási felháborodást váltott ki - az sem kizárt, hogy július 1-től életbe léphet. Ez pedig tragikus következményekkel járna a munkavállalók szempontjából. Bánki előterjesztése nyomán ugyanis hároméves intervallumon belül tennék lehetővé a felhasznált és fel nem használt munkaórák „rakosgatását”.

Noha Bánki azzal érvelt, hogy a javaslat kedvez a munkavállalóknak, mert a gyengébb időszakokban sem bocsátják el őket, a VDSZ számításai szerint valóság az, hogy az amúgy is extrém mód túlterhelt magyar dolgozók pluszjuttatás nélküli túlórái így akár évi 400 órával emelkedhetnek.

Székely Tamás FOTÓ: Molnár Ádám

Székely Tamás FOTÓ: Molnár Ádám

Székely Tamás, a VDSZ elnöke úgy fogalmazott: a magát családbarátnak mondó Fidesz eddigi legaljasabb munkaügyi húzása ez. „Azok, akik a hároméves munkaidő-keretet megpróbálják bevezetni, e lépésükkel is bizonyítják, hogy életükben nem dolgoztak munkaidő-keretben. Különben tisztában lennének azzal, hogy egy ilyen intézkedéssel lehet a munkavállalókat a legjobban elszakítani a családjuktól.”

Székely Tamás felháborítónak tartja, hogy a kormánypárti képviselő a szociális partnerek megkérdezése nélkül ilyen módosító javaslattal állt elő. Az elnök szerint fontos feltennünk a kérdést: vajon kivel egyeztetett Bánki Erik? Az előterjesztés ugyanis egyértelműen a multinacionális cégeknek kedvez az alacsony keresetű munkavállalókkal szemben - különös tekintettel az ipari vállalatokra.

A helyzet abszurd voltát növeli, hogy a Versenyszféra Konzultációs Fórumon is napirenden van a Munka Törvénykönyve. Székely szerint hazugság arra hivatkozni, hogy ez a javaslat a versenyképességet javítja.

Székely Tamás egy konkrét példát is hozott, hogy érthetőbb legyen, miként befolyásolná a dolgozók jövőjét a változás. „Tegyük fel, hogy valaki egy éven át minden nap dolgozik, ám a következő évben a cégének kevés a megrendelése, ezért csak az alapbért kapja. Ha a dolgozó elmegy a vállalattól, hároméves munkaidőkeret elszámolása biztosan az ő hátrányára történik. Arról nem is beszélve, hogy - miután a jelenlegi kormány alaposan csökkentette a számukat - nincs is annyi munkaügyi ellenőr, aki ezt ellenőrizhetné. Ez pedig óhatatlanul a munkavállalók kiszolgáltatottságához vezet.”

Azzal kapcsolatban, hogy a belügyi tárca egyik tervezete szerint kézi gránátvetőt és elfogóhálót kap az Országgyűlési Őrség, a Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője egy szerda sajtótájékoztatón azt mondta: a drónok elleni védelmet szolgálja a hálót kilövő gránátvető. Ezt később Kövér László házelnök is megerősítette az Országgyűlés Hivatala tolmácsolásában.