;

Orbán-kormány;Soros György;

- Polgárháború

Elgondolkodtak már azon, hogy mi a közös a „polgárháború” és a „civil társadalom” kifejezésekben? A magyarban látszólag semmi, az angolban viszont a polgárt és a civilt egyazon szó jelöli (civil war vs. civil society). Igen, arról a polgárról beszélünk, amelyikről a hazai hatalmasok utólag bevallották, hogy eredetileg is csak marketingterméknek szánták – pár háztömbbel nyugatabbra ő a társadalmi univerzum középpontja.

A polgári berendezkedés attól polgári, hogy a civilek csak olyasmit bíznak a hatalomra, amit ők maguk nem tudnak elintézni. Polgáréknál a tűzoltóságokat ugyanúgy egyesületek működtetik, mint az öntözőrendszereket vagy újabban a szél- és napfarmokat, és nem ma kezdték: az egyik legfejlettebb civil szektorral rendelkező Svédországban évszázadokkal ezelőtt kialakult az a szokás, hogy az árván maradt gyerekeket a polgárok helyi közössége neveli fel az állam helyett. Bevett demokráciákban nem a kormány ellenőrzi a civileket (a polgárokat), hanem fordítva. Korántsem mellesleg: a magyar alkotmányban is ilyesmi van, azzal kiegészítve, hogy senkinek a tevékenysége nem irányulhat a hatalom kizárólagos birtoklására.

A mi országunkban – amely egyre jobban hasonlít egy rosszul sikerült karikatúrára a Hahota újságból – simán előfordulhat, hogy valaki, aki konkrétan Soros György ingyenjegyével utazott Oxfordba (majd vissza is, amikor neszét vette, hogy a politika még a legbőkezűbb mecénásoknál is jobban fizet), háborút hirdet a civil egyletek ellen azzal a jelszóval, hogy azok túlságosan beleszólnak a politikába. Hogy a ma tárgyalni kezdett, putyini mintájú civil törvény – amelynek már a tervezete is jeges szibériai levegőt hozott a Kárpát-medencébe – mennyire abszurd, annak illusztrálására álljon itt egy rövid idézet a közelmúltból: „Mi az ajtót a nyugatnak kinyitottuk, az oroszoknak ajtót mutattunk. Ne engedjék, hogy mindez visszamásszon az ablakon. Tartsanak ki a nyugatos Magyarország mellett, ne engedjék, hogy erről az útról Magyarországot letérítsék. Lehet, hogy az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik.” Tessék találgatni, hogy ki mondta – a helyes megfejtők között Soros-repülőjegyeket sorsolunk ki.