Alkotmánybíróság;CEU;

- CEU - Alkotmánybírósághoz fordulhat a Párbeszéd is

A Párbeszéd Magyarországért társelnöke a felsőoktatási törvény megsemmisítését szeretné kérni az Alkotmánybíróságtól. Szabó Tímea ennek érdekében megpróbálja összegyűjteni a beadványhoz szükséges ötven képviselői aláírást.

A független képviselő keddi, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a törvényt aláíró Áder János hétfőn "elvesztette köztársasági elnök jellegét", bebizonyította, hogy képtelen őrködni a jogállamiság felett és nem más, mit egy "talpnyaló, fideszes pártkatona". A Párbeszéd társelnöke kijelentette, hogy az államfő véleményével szemben a "lex CEU" számos ponton sérti az alaptörvényt. Példaként említette, hogy az intézmény további működését, egy, az Egyesült Államok jogszabályai alapján értelmezhetetlen megállapodáshoz kötik. Aránytalan korlátozásnak minősül, hogy megkívánják a külföldi campus létét - folytatta, hozzátéve: a törvény a jogbiztonságot is veszélyezteti, mert a felkészülési idő hiánya miatt az intézmény vezetői még ha akarnák sem tudnának eleget tenni ennek a követelményeknek.

A jogszabály konkrét intézményre szabása pedig az egyedi diszkrimináció tilalmával ütközik - közölte. Az LMP már korábban bejelentette, hogy az Alkotmánybírósághoz akar fordulni az ügyben. Arra a kérdésre, hogy miért nem ehhez a kezdeményezéshez csatlakozik, Szabó Tímea azt felelte, hogy reményeik szerint egyeztetni fognak az LMP-vel az ügyben, mert az a lényeg, hogy csak egy ellenzéki beadvány készüljön.

Mintegy hétezer euró kártérítést és perköltséget ítélt meg keddi, nem jogerős döntésében egy magyar férfinak a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, mert sérült a tisztességes eljáráshoz való joga azzal, hogy ügyvédje késve kapta meg az előzetes letartóztatás meghosszabbítását kérő ügyészi beadványt.