Paks 2;Süli János;Paksminiszter;

- Megszólalt Paks 2 leendő minisztere

Süli János az atv.hu-nak megerősítette: Orbán Viktor felkérte a paksi bővítést koordináló tárca nélküli miniszternek. Ha miniszter lesz, együtt szeretne dolgozni Aszódi Attila kormánybiztossal. Pakson időközi polgármester-választást kell majd kiírni. Orbán Viktor „manővere”, a baloldalnak a Bajnai éra vezérigazgatójának mostani kinevezése után nehezebb lesz a paksi projektet támadni – mondják a kormánypártok.

Orbán nagy bejelentése közben MTI Fotó: Kovács Tamás

Orbán nagy bejelentése közben MTI Fotó: Kovács Tamás

Süli még nem tudja, mikor kezdődne a miniszteri megbízatása, hiszen a vonatkozó törvényt módosítani kell. Másrészt Pakson időközi polgármester-választást kell tartani, hiszen a tisztség összeférhetetlen a kormányzati szerepvállalással.

Tárca nélküli minisztert nevez ki Orbán Viktor a paksi bővítésre – jelentette be a kormányfő a parlamentben egy, az LMP társelnökével, Szél Bernadettel folytatott szócsata során. A kormányközeli Origo írta meg, hogy az új tárcavezető Süli János paksi polgármester lesz, amit az érintett környezetéből megerősítettek lapunk számára is.

Süli János teljes szakmai pályafutása az atomerőműhöz kapcsolódik, ahol 2009 és 2010 között vezérigazgatói tisztséget töltött be. Posztjáról voltaképp az új Orbán-kabinet váltotta le. 2014-ben a helyi Néppárt jelöltjeként lett Paks polgármestere, a Fidesz-KDNP-vel szemben. Azóta viszont szakemberként és városvezetőként egyaránt teljes támogatást biztosít a beruházáshoz. Az atomerőmű környezetében lévő 41 település polgármesterei és a térség országgyűlési képviselői alkotta Paksi Társadalmi Tanács társelnöke.

Megfigyelők másik lehetséges jelöltként Aszódi Attilát, a Paksi Atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztost tartották számon. Annál is inkább, mert a kabinet még nem hosszabbította meg március végén lejáró mandátumát. Igaz, a kormány eddig is rendre utólag, visszamenőleg újította meg tisztségét.

Orbán Viktor tegnap az LMP sokadik atomerőmű-ellenes felszólalása nyomán engedett betekintést kormányátalakítási szándékaiba. Szél Bernadett az MTI tudósítása szerint ismét népszavazást sürgetett. Szerinte a Fidesznek nem volt felhatalmazása a bővítésről szóló Orbán-Putyin-paktum megkötésére. Orbán Viktor – miután jelezte miniszteri kinevezési szándékát - úgy vélte: pártcsaládjuk nyílt lapokkal játszott, hisz már a 2014-es választások előtt megkötötték a beruházás alapszerződését. Ugyan a megújulókat is támogatják, de arra az emberek "nem fizethetnek rá", és szerinte még jó ideig a legolcsóbb energia a nukleáris lesz.

Megkeresésünkre Szél Bernadett szakmailag teljesen indokolatlannak tartotta a beruházásra külön miniszteri poszt létrehozását, ami így még tovább növeli az amúgy is több ezermilliárdos számlát. Szerinte Orbán Viktor ezzel is csak a Vlagyimir Putyin orosz elnök iránti elkötelezettségét igyekszik bizonygatni. Nem miniszter kell, hanem népszavazás, legfeljebb egy, az egész beruházást lezáró felszámolóbiztos - summázott a társelnök.

Mások szerint Orbán Viktor döntésben szerepet játszhatnak a bővítés ügyében nemrég hozott uniós határozatok is. Ezek szerint a beruházást egyfajta verseny érdekében el kell különíteni a jelenlegi paksi erőművet üzemeltető, a szakmailag illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz (NFM) tartozó MVM-től. A Miniszterelnökséget vezető Lázár János már három éve tárcájához vonta a fejlesztőcéget. Ám mióta az energialobbi előszobázásai nyomán Paks II cégén kívül minden nála lévő energiaeszköz az NFM-hez került, a fejlesztőcéghez se ragaszkodik. Orbán Viktornak egy, az NFM-től független, egyszersmind szakmailag elkötelezett kormányzati központot kell létrehoznia a bővítésre.

Ez a törvény azt mondja, hogy a Magyarországon lévő egyetemeken tartsák be a magyar szabályokat - fogalmazott Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője az ATV Egyenes beszéd című műsorában. Akik tüntettek, azok nem buta emberek, de semmi relevanciája nem volt a megmozdulásuknak.