Változatlanul titkolni igyekszik Budapest vezetése és a kormány, hogy miből akarja kifizetni a fővárosi önkormányzat a BKV-nak ígért béremeléseket. A szakszervezeteket ez a részlet nem is érdekli, de a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke nem érezte bizonytalannak Tarlós Istvánt, amikor múlt csütörtökön tárgyalni hívta őket és a cég vezérigazgatóját. Gulyás Attila a találgatásokra reagálva azt felelte a Népszavának, már csak azért sem tartja valószínűnek, hogy felelőtlenül ígérgetne a főpolgármester, mert a sztrájkkészültséget csak átmenetileg vonták vissza, de az első átverésnél, késlekedő kifizetésnél azonnal beszüntetnék a munkát a budapesti tömegközlekedés sofőrjei.
Lehet, hogy Tarlós István magabiztosságának hátterében az áll: ő már biztosan tudja, a kormány mégis belenyúl a zsebébe és az állami cégeknek megadott 3 év alatt teljesülő 30 százalékos béremelések fedezetét odaadja az önkormányzatoknak. Egy kormányközeli forrásunk úgy fogalmazott: minden attól függ, mit számolnak ki Varga Mihály tárcájánál, ahol „most kalkulálják, mennyibe fog kerülni országosan az önkormányzatoknál dolgozók béremelése”. A BKV-s sztrájkfenyegetéssel állítólag nem számolt előre a kormány, de választási évben nem meri megtenni, hogy nem segít ennek a szférának – állítja informátorunk.
A találgatások közt az is felvetődött, ha valami miatt mégsem vállalja be a kormány a sokmilliárdos kiegészítéseket, akkor Budapest esetében kipótolhatja a BKV normatív támogatását vagy többletforrásokat adhat beruházásokra. Ennek ellentmond, hogy a támogatást épp az idén 3 milliárddal csökkentették, a beruházások támogatásával pedig tételesen el kell számolni, hacsak nem módosítják a budapesti költségvetést, hogy a beruházási keretből áttegyenek néhány milliárdot a BKV működési támogatásába.
Az ellenzék nem látja reálisnak a pénz házon belüli előteremtését. Gy. Németh Erzsébet szerint Tarlós István az ígérettel egyszerűen időt akart nyerni, mert még mindig reménykedik kormányzati források megszerzésében. A Demokratikus Koalíció (DK) fővárosi képviselője kijelentette: Budapest az utolsó tartalékait éli fel, nincs pénz a költségvetésben egy ilyen váratlan, sokmilliárdos tétel kifizetésére.
Ha lesz is politikai szándék az önkormányzati dolgozók béremeléseire, átmenetileg mindenképpen elő kell teremteni a 10+5 százalékos BKV-s béremelési ajánlat forrását. Gulyás Attila szakszervezeti elnök elmondása szerint a pénzügyekért felelős Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes az egyeztetésen egy félmondattal utalt rá, hogy ingatlan eladásokból például 2,5 milliárdot tudnak erre fordítani. A főváros idei költségvetéséhez tartozó értékesítési tervben összesen 5 milliárd forintos ingatlan eladási bevétellel számolnak és információink szerint új épület eladásának ötlete nem merült fel. Ennél többet a béremelés forrásairól nem árult el az önkormányzat hétfőn sem, érdeklődésünkre mindössze annyit válaszoltak: „a bérmegállapodás megkötéséig nem tudunk további információval szolgálni”.
A fővárosi képviselő testület Pénzügyi és Ellenőrző Bizottságát vezető szocialista Szaniszló Sándor az ingatlanértékesítésről szóló felvetést elképzelhetőnek tartja, szerinte elsőként a Rác Fürdő lehet veszélyben, hiszen arra már tett 3,1 milliárdos ajánlatot egy „biztos vevő” nevében a Magyar Fejlesztési Bank. Az MSZP fővárosi képviselője úgy látja, ha ezt elkótyavetyéli Budapest, utána csak útfelújításokon tudna spórolni 2-3 milliárdot és még így sem áll össze a megígért béremelés teljesítéséhez szükséges nagyjából 8 milliárdos összeg. Szaniszló ezért azt tartja valószínűbbnek, hogy Tarlós valójában fedezet nélkül ígérte meg a közlekedési cégnek a béremelési támogatást. Ez ugyanolyan, mint amikor a Lánchíd felújítását 22 milliárdért akarja megvalósítani a főváros, de közben még egymilliárdja sincs a munkára – folytatta a gondolatot a szocialista várospolitikus.
Szaniszló Sándor is elképzelhetőnek tartja, hogy az ígérettel csak időt akart nyerni a főpolgármester, bár úgy látja, saját források ide-oda tologatásával legfeljebb június végéig tudja fedezni Budapest a megemelt bérek kifizetését, hiszen nincsenek tartalékai.
A kérdést tovább bonyolítja, hogy a BKV béremelési ajánlata csak 2017-re vonatkozik, bár az érdekvédők az állami szolgáltatókhoz hasonlóan 3 éves megállapodást akartak elérni. A főpolgármester azonban ennél a pontnál széttárta a karját, mondván: hogy mi lesz jövőre, azt senki nem tudja.