Az európai villamosenergia-ipari társaságokat tömörítő Eurelectric a múlt héten közzétette: tagvállalatai 2020 után nem építenek új szénerőművet; a szervezet tagja az állami MVM Magyar Villamos Művek is - hívta fel a figyelmet a WWF Magyarország. A környezetvédő szervezet ezt annak kapcsán hangsúlyozza, hogy az MVM többször szóba került a széntüzelésű Mátrai Erőmű vevőjelöltjeként. Már csak azért is, mert a hazai áramtermelés második legnagyobb szereplőjének számító társaság negyedét jelenleg is tulajdonolja. Ráadásul - mint azt lapunk elsőként megírta - a német tulajdonosok most épp árulják az erőmű részvénytöbbségét. Szakemberek ennek kapcsán arra emlékeztetnek: noha a Mátrai Erőmű blokkjait a 2020-as években sorra be kell zárni, továbbra is asztalfiókban hever egy, jelenlegi mérete több mint felét kitevő, 500 megawattos fejlesztés. Reményeik szerint az új tulajdonos ezt sikerrel fogadtathatja el a kormánnyal. Az Orbán-kabinet álláspontja ködös. Miközben a hatályos energiastratégia továbbra is egyik fő fejlesztési irányként hivatkozik a szénre, Aradszki András energiaügyi államtitkár a Párizsi Klímaegyezmény aláírására hivatkozva szénmentes jövőt ígér. Bonyolítja a képet, hogy Magyarország támogatja a szénbánya-bezárások elleni lengyel terveket - így Lengyelország alá se írta az Eurelectric-nyilatkozatot -, ráadásul Donald Trump új amerikai elnök is szénreneszánszot hirdetett.
A WWF lehetséges vevőjelöltként tekint a - gázalapú - Budapesti Erőművet már megvásárló cseh EP Holdingra is. Ám szerintük ez a befektető "nem arról híres, hogy új erőműveket épít, hanem arról, hogy életciklusuk végén járó szénerőműveket vásárol meg és facsar ki".
Lapunk kérdezte az MVM-et a Mátrai Erőművel kapcsolatos elképzeléseiről. Ám csak annyit üzentek, hogy a Mátrai Erőművel kapcsolatos sajtóinformációkat nem kívánják kommentálni. Korábban Csiba Péter elnök-vezérigazgató nem tagadta az erőműtársaság iránti érdeklődésüket.