Az MSZP EP-képviselője ugyanakkor nemcsak Webernek, hanem valamennyi - összesen 751 - uniós honatyának, s azok asszisztenseinek is elküldi levelét, így ez az üzenet az elmúlt napokban több ezer embert ért el, s részévé is lett az uniós közbeszédnek.
Ujhelyi célja éppen ez volt, így az MSZP alelnöke örömmel konstatálta, hogy kezdeményezéséhez szinte azonnal csatlakozókra is lelt. Ilyen például Isabella De Monte olasz szociáldemokrata képviselő, aki máris elküldte a levelet a saját nevében Webernek és a többieknek. De az Ujhelyi-stábhoz érkezett levél Silvia Costától, a kulturális bizottság olasz tagjától is, aki szintén támogatólag nyilatkozott. Kérdésünkre a szocialista EP-képviselő azt is elmondta: nem nevezheti meg, mert erre nem hatalmazták fel az érintettek, de jött egyetértő, támogató üzenet néppárti EP-képviselőtől is, sőt, meglepetésre egy német ECR-es (konzervatív) képviselő asszisztenseitől is kaptak levelet, amelyben azt írták: "ez az, csak így tovább!"
Manfred Weber egyelőre nem reagált, s valószínűsíthető, hogy nem is fog nyilvánosan színt vallani addig az ülésig, amelyen a Fidesz uniós pártcsaládja az Orbán-kormány antidemokratikus lépéseit, illetve a magyarországi demokratikus rendszer állapotát föltárni kívánó uniós monitoring vizsgálat megindításának lehetőségét vitatják meg. Ugyanakkor - mint megírtuk - Weber példátlan módon írt a lex CEU kapcsán a Twitteren, eddig ugyanis nyilvánosan soha, semmilyen módon nem kritizálta Orbán Viktor és kormánya teljesítményét. Ezt követően ugyan a magyar miniszterelnök egy levélben "óvatosságra intette" a Néppárt képviselőcsoportjának fejét, ám addigra már egyértelművé vált: hiába próbálta meg félrevezetni, és a "Soros-propaganda" számlájára írni a magyar és nemzetköz közfelháborodást a Fidesz, uniós pártcsaládjában ezt már nem veszik be. A belső, alapvetően nem a nyilvánosságnak szánt viták nyomán a Néppárt április 29-én elnökségi ülésen foglalkozik a Fidesz-KDNP-vel. A pártcsalád szóvivője szerint, ha Magyarországon így mennek tovább a dolgok, az asztalra kerülhet az atombombaként emlegetett "7-es cikkely" is, ami komoly szankciókhoz vezethet.