építkezés;Puskás Stadion;

- Gazdára találtak a Puskás-stadion milliárdjai

A Puskás stadion építési tenderén fővállalkozóként a Magyar Építő-ZÁÉV páros nyert, ám most ismertté vált, hogy kik lesznek a segítői. A kiemelt kormányzati beruházás kivitelezésébe kizárólag kormányközeli cégeket vett be - derítette ki a napi hu.

A lista az új Puskás Ferenc Stadion építésére kiírt közbeszerzési eljárás dokumentumaiból derült ki, a győztes páros ajánlattételkor kilenc alvállalkozót jelölt meg. A fővállalkozó Magyar Építő Zrt. és ZÁÉV Zrt. nettó 150 milliárd - 142,85 milliárd a nettó vállalási ár + 7,15 milliárd forint a tartalékkeret - értékű munkán osztozik a kiválasztottjaival. (Ez az ár már több mint négyszerese a 2011-ben elhatározott építkezés kezdeti költségvetésének.)

A Magyar Építő és a ZÁÉV alvállalkozói között szerepel például a kecskeméti székhelyű acélszerkezet-gyártó KÉSZ Ipari Kft., a Paár Attila érdekeltségében lévő West Hungária Bau (WHB) Kft., a jelenleg WHB-csoporthoz tartozó, korábban Tiborcz István közvetett tulajdonában lévő PBE Építő Kft., a Mészáros Lőrinc és Szíjj László résztulajdonában lévő CLH Hűtés- és Klímatechnikai Kft., a túlélésért küzdő Reneszánsz Kőfaragó Zrt., a Puskás stadion terveit korábban hárommilliárdért elkészítő Középülettervező (Közti) Zrt. és egy kaposvári bt. is.

A Puskás stadion megvalósítása kiírt tenderre a fenti győztes pároson kívül a Strabag cégeinek konzorciuma tett még egy 5 milliárd forinttal drágább ajánlatot. A fővállalkozói szerződést március végén írták alá, a munka határideje 2020. február 27.

Egyelőre látható eredmény nélkül folynak el a milliárdok a kormány déli nyitásnak nevezett programjára. Sorra nyílnak új nagykövetségek, kereskedőházak a távoli, egzotikus országokban. A keleti nyitás kudarcát már kelletlenül a kormányzat is elismerte, de a déli nyitás gazdasági hasznáról sem mutattak még be meggyőző tényeket.