Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai államfő találkozójának első napján, a floridai Mar-a-Lagóban nyoma sem volt annak az ellenségeskedésnek, ami az eltelt hónapokban, Trump amerikai elnökké való megválasztása óta jellemezte Washington és Peking viszonyát. Trump ezúttal „nagyon, nagyon jó” kapcsolatokról tett említést, miközben nem is olyan régen még 45 százalékos védővámokkal akarta sújtani az olcsó kínai árukat, illetve – nyilvánvalóan Hszi elnöknek üzenve – annak a lehetőségét sem zárta ki, hogy Washington egyedül lép fel a nukleáris programját aggasztó sebességgel fejlesztő Észak-Korea ellen.
Sajátos fintora a sorsnak, hogy – amint a Guardian emlékeztetett rá –, amikor két évvel ezelőtt Barack Obama megkülönböztetett figyelemmel, vörös szőnyeggel várta a kínai államfőt, Trump élesen bírálta az akkori amerikai elnököt, s a tőle megszokott, nem éppen úriemberi stílusban megjegyezte, Big Mac-kel kellett volna kínálnia, ahelyett, hogy állami fogadást ad Hszi Csin-pingnek. Ez az attitűd még a közelmúltban is jellemző volt Trumpra, aki néhány hónapja azzal vádolta Kínát, hogy az olcsó áruk dömpingjével „ki akarja fosztani az Egyesült Államokat”.
Big Mac ezúttal sem volt az étkezőasztalon. Hszi Csin-ping ehelyett különleges ínyencfalatokat fogyaszthatott, bundában sült doveri nyelvhalat, New York stripet, ami a hátszín legzamatosabb része, illetve kaliforniai, Sonoma Chardonnay-t kortyolgathatott, aminek üvegje körülbelül 60-70 dollár.
Trump jó házigazdának bizonyult, s különös érdeklődést mutatott a kommunista pártfőtitkár felesége, a roppant dekoratív Peng Li-jüan iránt. „Hatalmas megtiszteltetés, hogy ellátogatott ide, az Egyesült Államokba a kínai elnök és hihetetlenül tehetséges felesége, aki nagy, nagy híresség Kínában, remek énekes…” – mondta vendégei felé fordulva. Mint mondta, sokat beszélgettek egymással. „Barátság szövődött közöttünk, s úgy vélem, hosszabb távon is nagyon, nagyon jó lesz a kapcsolatunk” – közölte Trump, megfeledkezve korábbi fenyegetéseiről. Megjegyezte, továbbra is gyümölcsöző lesz az együttműködés a két ország között.
A találkozó jelentősége kissé háttérbe szorult az Egyesült Államok Szíria elleni katonai akciója miatt. Arról azonban nincs hír, hogy ez mennyire befolyásolta tárgyalásaik menetét. Peking mindenesetre nem támogatta a Bassár el-Aszadot elítélő ENSZ-határozatokat. „Az amerikai lépés valószínűleg nem volt kedvező fejlemény a találkozó során” – mondta el a Guardiannek Paul Haenle amerikai diplomata, aki kínai kérdésekben George W. Bush és Barack Obama tanácsadója is volt. (Megállapítását alátámasztja a kínai külügyminisztérium szóvivőjének megjegyzése, aki el is ítélte a amerikai légicsapásokat. Hua Csin-jing hangoztatta, hazája nem avatkozik be más államok belügyeibe.)
A szíriai légicsapás önmagában persze aligha befolyásolja jelentősen Washington és Peking viszonyát, ám akad egy nagyon is fontos üzenete Kína számára: komolyabban kell venni Trump azon fenyegetését, amely szerint hazája akár egyedül is fellépne Phenjannal szemben.
Mindenesetre a máskor a protokollra ügyet sem vető amerikai elnök ezúttal nagyon is adott a diplomáciai előírásokra. Széles mosollyal adta vendége tudtára, milyen nagyra is becsüli őt. Hosszasan mosolyogtak a kamerák előtt is, s röviden kezet fogtak. Ez utóbbinak semmi jelentősége sem lenne, ha nem maradt volna el három héttel ezelőtt, amikor Trump Angela Merkel német kancellárt fogadta a Fehér Házban. A kínai mikroblogon, a Weibón egy felhasználó meg is jegyezte: az amerikai elnök végre megtanulta, hogy is kell kezet fogni.
Szakértők azonban úgy vélik, hogy ez a kivételes szívélyesség inkább csak a külvilágnak szólt, s a színfalak mögött már egészen más hangnemben folytak a megbeszélések. Ashley Townshend, az Sydney-i Egyetem professzora, Trump ázsiai kapcsolatainak szakértője a brit lapban emlékeztetett arra, hogy az amerikai elnök adminisztrációja nagyon bizalmatlan Kínával szemben. Riválist lát az országban. Ezt az álláspontot képviseli Trump több tanácsadója is.
Más szakértők úgy látják, a floridai találkozó inkább csak az ismerkedés jegyében telt, s arra nem volt alkalmas, hogy átfogó megállapodásokat kössön egymással a két vezető. Donald Trumpnak ugyanis egyelőre nincs kiforrott Kína-politikája, a Twitteren korábban felbukkant bejegyzéseit inkább a vagdalkozás, mintsem a jól átgondolt stratégia jellemezte. Igaz, a jelenlegi helyzetben már az is eredménynek tekinthető, hogy Donald Trump elfogadta Hszi Csin-ping kínai meghívását, amint azt az Újkína hírügynökség közölte.