;

Szentpétervár;stadionépítés;

A szobor marad, a stadion megújul FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/HARRY ENGELS

- Szentpétervár - Rabszolgákkal építtetik a stadiont

Rabszolgaként tartott észak-koreai vendégmunkásokkal építtetik fel a szentpétervári stadiont, a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság egyik helyszínét, amelynek azonban már egy évvel korábban is komoly szerep jut: a kontinensbajnokok tornáján, a Konföderációs Kupán itt rendezik idén nyáron, június 17-én a nyitómeccset.

A norvég Josimar nevű magazin értesülése szerint 110 észak-koreai vendégmunkás vett részt a stadion építésében, embertelen körülmények között: napi 17 óra volt a munkaidejük, amikor nem dolgoztak, akkor drótkerítéssel körbezárt telepen őrizték őket, ahol konténerekben laktak. Csak olyanok dolgozhattak az építkezésen, akiknek hazájukban volt családjuk, ez jelentette a garanciát arra, hogy nem szöknek el és nem próbálnak meg letelepedni Oroszországban.

Az ENSZ adatai szerint a Koreai NDK évente kétmilliárd euro bevételre tesz szert abból, hogy a legkülönbözőbb országokba közvetíti ki a munkaképes férfiakat, akiknek az órabére 9 euro, a fizetésük nagyobb részét volt, de a nekik járó összeg nagyobb részét egyáltalán nem, vagy csak több hónapos késéssel kapták meg. Nemcsak észak-koreaiak, hanem más ázsiai országokból is érkeztek munkások, nekik annyiból volt kicsivel jobb dolguk volt, hogy szabad idejükben nem őrizték őket annyira szigorúan, mint a kommunista államból érkezett társaikat.

Az aréna ára az idő előrehaladtával egyre drágább lett, a költségek elérték a másfél milliárd dollárt. Igor Albin, Szentpétervár helyettes kormányzója tavaly nyáron felbontotta a szerződést a kivitelezővel és helyi vállalkozókat kért meg, hogy fejezzék be ingyen a munkálatokat, cserébe jól fizető más megbízásokat ígért.

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) erélyes fellépést hirdetett meg az emberi jogok megsértése ellen, de a cikkíró szerint ez annyit jelentett, hogy a futballszervezet kiadott pár közleményt, ami semmit sem változtatott a munkások embertelen körülményein. Idén februárban helyszíni ellenőrzést tartott a FIFA, és mindent rendben talált.

Egyre drágul a Puskás Stadion is
A Puskás Stadion újjáépítésénél is megfigyelhető a költségek döbbenetesen gyors változása. A 100 milliárd forint körüli projekt ára a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat visszavonása után hirtelen 190 milliárd forintra nőtt. Ráadásul a határidő is módosult, hiszen korábban az volt a terv, hogy 2018-ban vagy 2019-ben már Bajnokok Ligája- vagy Európa-liga-döntőre pályázik Magyarország. Ezzel szemben a kivitelezővel olyan szerződést kötött a magyar állam, hogy 2019 végére kell elkészülnie az arénának, ami azt is jelenti, hogy a 2020-as Európa-bajnokság mérkőzései előtt nem lesz európai kupafinálé helyszíne a stadion.

Nem a nyári világverseny és a vb apropóján merülnek fel aggályok először oroszországi rendezésű sportesemény kapcsán, hiszen korábban súlyos kihágásokra derült fény a 2014-es szocsi téli olimpia előtt is. Akkor emberjogi szervezetek több tízezer súlyos jogsértésre hívták fel a figyelmet. A játékok miatt emberek tízezreit telepítették ki a lakásukból, aki nem ment önként, azt erőszakkal távolították el. Az állami kártérítés összege meg sem közelítette a kényszerből elhagyott ingatlan értékét. Az ARD német közszolgálati televízió dokumentumfilmet készített arról, mennyi szenvedést okozott az olimpia azoknak, akik a versenyhelyszíneknek kinézett városrészeken laktak. A filmben megszólaltak a szervezőbizottságból is, akik azt mondták, hogy senki sem kerül utcára, mert mindenkinek van olyan családtagja vagy rokona, aki be tudja fogadni a kényszerből elköltöztetett embereket.

Orbán Viktor munkásokat ígért Paks II-ért
Vlagyimir Putyin februári budapesti látogatása során Orbán Viktor miniszterelnök a két politikus közös sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy magyar munkások is részt vesznek az orosz ortodox templomok felújítási munkálataiban. Cserébe Oroszország Paks II költségeinek száz százalékára biztosít hitelfedezetet.



Régen várt siker kapujában áll a férfi vízilabda Eurokupa ma esti, népligeti döntőjében a Nagyváradot fogadó FTC-PQS Waterpolo, hiszen a budapestiek az idegenben 12-6-ra megnyert első találkozó után szerdán 19 év után nyerhetnek újra nemzetközi trófeát. A finálé második felvonása előtt Varga Zsolt, az együttes vezetőedzője elmondta, milyen tapasztalatai lehetnek a részvételével játékosként megélt korábbi döntőnek, de a szakember arról is beszélt, hogy mikor merült fel benne először a végső siker lehetősége.