NATO;Szijjártó Péter;külügyminisztereinek találkozója;Rex Tillerson;

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár FOTÓ: EP/GETTY IMAGES

- Új magyar felajánlások a NATO-ülésen

A magyar kormány új felajánlásokat tett a NATO-külügyminiszterek brüsszeli ülésén, amelyen először vett részt az új amerikai tárcavezető, Rex Tillerson.

Magyarország 200 fősre emeli az Irakban állomásozó, elsősorban az ottani fegyveres erők kiképzésében segédkező kontingensét és egy évvel meghosszabbítja a mandátumukat — jelentette be Szijjártó Péter a NATO-külügyminiszterek brüsszeli tanácskozásán. A kormány azt is javasolni fogja az Országgyűlésnek, hogy a közel-keleti országba telepített katonai egységet ruházzák fel a “speciális műveletekben való részvétel” lehetőségével, amely esetenként fegyveres szerepvállalást is jelenthet — közölte. Mindehhez a parlament kétharmadának a támogatása szükséges.

A külügyminiszter azt is jelezte, hogy 24 fővel kívánják növelni a Koszovóban állomásozó magyar kontingens létszámát. A felajánlás összhangban van az észak-atlanti szövetség újólag megerősített elhatározásával, hogy fenntartja jelenlétét a Nyugat-Balkánon.

A brüsszeli tanácskozáson szó esett arról is, hogy a jövőben a NATO hogyan járulhat hozzá az Iszlám Állam megsemmisítését célzó terrorellenes koalícióhoz. Rex Tillerson a kibertámadások elleni felkészülést nevezte az egyik csapásiránynak. Szijjártó Péter közölte, hogy a magyar kormány támogatná a szövetség intézményes részvételét az alkalmi koalícióban. A döntést május végi brüsszeli csúcstalálkozójukra hagyták a tagállamok, feltéve, hogy addig megszületik a Trump-adminisztráció várva várt terrorellenes stratégiája.

Az új amerikai külügyminiszter az ülésen megerősítette: az Egyesült Államok azt várja a szövetségesektől, hogy pontos terveket vázoljanak fel arról, hogyan tervezik növelni védelmi kiadásaikat. Több tagállam ellenezte, hogy menetrendet állítsanak fel. Sigmar Gabriel német külügyminiszter irreálisnak nevezte a washingtoni elvárásokat, és azért lobbizott, hogy a nemzetközi segélyezésre költött milliárdokat is számítsák bele a védelmi büdzsébe. Sajtótájékoztatóján Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ezt finoman elutasította, ugyanakkor leszögezte, hogy a közös katonai képességekhez való hozzájárulás és a külföldi katonai missziókban való részvétel éppoly fontosak, mint az intenzívebb pénzköltés.

Magyarország teljesíteni fogja a katonai költségvetés emelésére vonatkozó vállalását, vagyis 2024-ig a jelenlegi 1 százalékról 2 százalékra emeli védelmi kiadásainak a GDP-hez viszonyított arányát - közölte Szijjártó. Szerinte ez azt jelenti, hogy a mostaninál nagyobb sebességre kell kapcsolni a költést. A kiadások évi 0,15 százalékos emelésével hat év alatt teljesíthető a NATO által megkövetelt arány.

Tizenegy jelölt közül választ államfőt vasárnap Szerbia 6,8 millió választópolgára.