London;terrortámadás;londoni terrortámadás;

FOTÓK:Jack Taylor/Getty Images

- Londoni terror - Közzétették a merénylő fotóját

Adrian Russell Elms  - ez volt a születési neve a westminsteri vérengzést elkövető Khalid Masoodnak - írta meg az InfoRádió - aki autójával és egy késsel több embert meggyilkolt a londoni Westminster-hídon és a parlament előtt. Csütörtök este meghalt a merénylet egyik sérültje, ezzel ötre emelkedett a halálos áldozatok száma. Mark Rowley, a Scotland Yard terrorelhárítási ügyosztályának parancsnoka péntek reggel jelentette be, hogy a terrortámadásban ötvenen sérültek meg, közülük két ember állapota válságos. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

Az eddigi összesítésekben a rendőrség azt közölte, hogy a parlament melletti Westminster hídon elkövetett gázolásos támadásnak "legalább negyven" sérültje volt. Rowley a számokat véglegesítő pénteki tájékoztatójában elmondta azt is, hogy 32 sérültet kezelnek különböző londoni kórházakban, köztük két rendőrt, akiknek nagyon súlyos az állapota. Hozzátette: péntek hajnalban két "komoly jelentőségű" őrizetbe vétel történt Közép- és Északnyugat-Angliában a merénylettel összefüggésben. Eddig összesen tíz embert vettek őrizetbe, közülük kilenc ellen folyik eljárás, egy nőt szabadon engedtek.

A rácsok mögött tért át

A merénylőt a brit nyomozóhatóságok csütörtökön nevezték meg elkövetőként, de még nem minden ismert előéletéről. Annyit korábban is lehetett tudni, hogy a Londontól keletre fekvő Kent grófságban született, 52 éves volt és több köztörvényes bűncselekményért is elítélték.  A The Sun című konzervatív brit tömeglap megszerezte és pénteken ismertette  Adrian Russell Ajao ( a férfi később felvette mostohaapja nevét)  szakmai önéletrajzát, amelyben az áll, hogy a merénylő korábban képesítést szerzett angol nyelv tanítására külföldiek számára, és volt gazdasági végzettsége is. Russell Ajao 2005-től évekig Szaúd-Arábiában tartózkodott, ahol állítólag a helyi polgári repülésügyi hatóság munkatársainak tartott tanfolyamokat.

Az Independent című lap kiderítette, hogy a férfi egyik büntetése idején, a börtönben tért át az iszlám hitre és ekkor vette fel a Masood nevet. Massodot rendre fizikai erőszakért, fegyvertartásért és súlyos testi sértésért ítélték el. Egyszer úgy megszúrt egy férfit, hogy annak arcát plasztikai sebész állította helyre.

Volt szomszédai  Masoodot barátságos és udvarias embernek írták el, aki „mosta a kocsiját és nyírta a füvet”, és akinek „normális családja” volt, három vagy négy gyerekkel.

Bár Masoodról nemrég az is kiderült, hogy a múltban kapcsolatban állt feltételezett iszlámista terroristákkal – tudta meg biztonsági forrásokból az Independent. Azonban a férfi később nem mutatta semmi jelét annak, hogy készülne valamire, így a titkosszolgálatok sem gyanakodtak már rá. Közben Masood többször Londonban és Közép-Angliában és elkezdte előkészíteni a támadást.

Ötre emelkedett a halottak száma

Meghalt csütörtök este az előző napi londoni merénylet egyik sérültje. A támadásnak a rendőrök által lelőtt merénylővel együtt ő az ötödik halottja.A Scotland Yard csütörtök esti bejelentése szerint egy 75 éves férfi sérültről van szó, akit a londoni King's College egyetemi kórházban ápoltak. A rendőrség az elhunytat egyelőre nem nevezte meg. A merénylet két másik civil halálos áldozata egy kétgyermekes, 43 esztendős brit nő, Aysha Frade, illetve egy amerikai turista, Kurt Cochran, aki ezüstlakodalmát ünnepelni jött Európába.

Meghalt egy rendőr is, a 48 éves Keith Palmer, akit a támadó, az 52 éves Khalid Masood a parlament kapujánál megkéselt. Masoodot ezután a parlamentnél járőröző fegyveres rendőri osztag agyonlőtte.

A halálos áldozatok száma a korábbi híradásokban többször is változott, az első beszámolók négy halottról szóltak, majd elhangzott az is, hogy öten vesztették életüket. Csütörtökön ismét négy halottról számolt be rendőrség, majd ez a szám emelkedett ismét ötre csütörtök este. A terrorcselekményben negyvenen megsérültek, többségük akkor, amikor Masood járművével nagy sebességgel, több mint 250 méter hosszan végiggázolt a parlament melletti Westminster híd zsúfolt járdáján.

Az Iszlám Állam vállalta magára a londoni merényletet – jelentette korábban a dzsihadista szervezet szócsövének számító Aamák hírügynökség. Mint írják, "Az Iszlám Állam katonája követte el a támadást, követve azt az utasítást, hogy mérjen csapást a szövetségesek valamennyi állampolgárára."

"Nem félünk" felirat a merénylet helyszínén

"Nem félünk" felirat a merénylet helyszínén

Theresa May csütörtökön arról tájékoztatta a londoni alsóház képviselőit, hogy a brit állampolgárságú merénylő ellen néhány éve az elhárítás (MI5) vizsgálatot folytatott "a szélsőséges nézeteivel kapcsolatban felmerült aggályok" miatt.

A kormányfő elmondta: a Westminster hídon elkövetett gázolásos merénylet kórházi ápolásra szoruló sérültjei között - tizenkét brit állampolgár mellett - három francia gyermek, valamint két román, négy dél-koreai, két görög és egy-egy német, lengyel, ír, kínai, olasz és amerikai állampolgár van.

Csütörtökre virradóra a brit rendőrség talpig felfegyverzett egységei hat lakcímen razziáztak, és nyolc személyt vettek őrizetbe. A helyszínek fele Birmingham környékén található, azaz az iszlám fundamentalizmus melegágyaként számon tartott West Midlands-ben. A régióból, Solihullból kölcsönözték ki azt a négykerék meghajtású Hyundai személygépkocsit is, amivel a merénylő szemtanúk szerint akár 100 km/órát is elérő sebességgel hajtott bele kíméletlenül a Westminster-hídon és a hídfőhöz közel közlekedő ártatlan áldozatokba, egyiküket egy autóbusz alá sodorva. Nem csoda, hogy a város politikai és turisztikai központjára irányuló támadás sérültjeinek nagy része külföldi. 

Belgiumban is megpróbálták...

Őrizetbe vettek egy férfit Antwerpenben, miután csütörtök délelőtt megpróbált a tömegbe hajtani a belga város zsúfolt sétálóutcáján. A hatóságok szerint az autó sofőrje átment a piroson, s ezek után kísérelte meg a merényletet. A járókelők a járdára ugrottak a nagy sebességgel közlekedő – francia rendszámtáblájú – autó elől. Senkinek nem esett bántódása, a katonai ruhát viselő, észak-afrikai származású gyanúsítottat a helyszínen letartóztatták – írja a BBC.

Ezt írták
The Guardian
Jó ideje sejteni lehetett, hogy lesz egy ilyen támadás. Ez nem háború. Nem engedhetjük, hogy megosszon minket. A terrorizmus célja a gyűlölet terjesztése, s az emberek megosztása. Úgy védekezhetünk ellene, ha szolidárisak maradunk.
The Telegraph
Az Iszlám Állam mindaddig folytatni fogja a külföldi merényleteket, míg Irakban és Szíriában szorul a hurok a szervezet körül.
Le Monde
A szervezett és magányos akcióknak nincs vége. A gyökereit az iszlám torz értelmezésében, és a több millió elidegenített iraki és szíriai szunnitában kell keresni. A jelen helyzet a két legfontosabb közel-keleti állam összeomlásának az eredménye. A dzsihádizmus akkor fog alábbhagyni, ha Damaszkuszban és Bagdadban modern államokat kezdenek építeni.
El País
A terrorizmus okozta sokknak emlékeztetnie kellene minket arra, hogy a Brexittel kapcsolatos – mély, nehezen áthidalható – különbségek ellenére egy szabad, gyümölcsöző és biztonságos területen osztozunk, s ezt kötelességünk együtt megvédeni. London az együttélés, a nyitottság és a tolerancia szimbóluma.

Egy amerikai szenátor szerint a washingtoni külügyminiszternek nyomatékosítania kell, hogy „a NATO alapja a demokrácia, a jogállam, az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelme és hogy minden tagországnak elkötelezettnek kell maradnia ezek iránt.” Ben Cardin, Maryland állam demokrata szenátora levélben kérte Rex Tillersont, hogy ebben a szellemben tárgyaljon magyar kollégájával, amikor Szijjártó Péter Washingtonba látogat.