A vizsgálóbírók szerint a Fillon és felesége, Pénelopé által aláírt munkaszerződések utólag készített hamis dokumentumok, amelyeket azért hoztak létre, hogy igazolják: Fillon neje ténylegesen végzett asszisztensi munkát a férje mellett. Az ügyészség a politikusnak ajándékozott luxusöltönyök miatt befolyással való üzérkedéssel is megvádolta Fillont.
Feleségének ügyvédje, Pierre Cornhut-Gentille az AFP-nek elmondta, „szó sem lehetett” a dokumentumok hamisításáról, védence azonban ez ügyben is nyilatkozatot tesz a bírák előtt. Fillon folyamatosan tagadja, hogy vétett volna a fennálló törvények ellen. Elismeri ugyan, hogy „követett el hibákat”, s neki is vannak bizonyos szeszélyei, „de kinek nincsenek?” - kérdezte az elnökjelöltek első, hétfőn megrendezett televíziós vitája során.
A jobboldali elnökjelöltnek egy hónapja van arra, hogy meggyőzze a közvéleményt arról: nem korrupt. A feltámadásra azonban nagyon kicsi az esélye. A tévévitában a szociálliberális Emmanuel Macront jobbnak látták nála. A felmérések szerint nemhogy gyarapítaná hívei számát, inkább egyre jobban leszakad a többiek mögött. Az Elabe iroda már csak 17, az Ifop-Fiducial 17,5 százalékon látta.
A közvélemény egyre inkább úgy véli: Macron az a jelölt, aki képes lehet legyőzni Marine Le Pent. Ezt a közvélemény-kutatások is egyértelműen megerősítik. Az Elabe szerint a második fordulóban Macron 64-36 arányban verné a Nemzeti Front jelöltjét, az Opinionwaynél 62-38-ra, az Ifopnál pedig 60,5-39,5-re. Ha Fillon kerülne a második fordulóba, az ő előnye már jóval csekélyebb lenne: 54-56 százalékot szerezne, Le Pen 44-46-ot.