hulladék;bezárás;Tihany;kilátó;Sajkodért Egyesület;

- Civilek záratták le a kilátót

Miniszteri közreműködéssel, a tihanyi perjel áldásával adták át novemberben a tihanyi kilátót, amit most nagy hirtelen lezártak. Különös ok áll az intézkedés hátterében: a megnövekedett turistaforgalom miatt fordult bírósághoz egy civil szervezet.

– Se környezettanulmány, se használatbavételi engedély, hát hogyan lehet így átadni egy létesítményt? – fakadt ki a Sajkodért Egyesület egyik vezetője, amikor a Népszava megkereste. Ez az a civil szervezet, amelyik bíróságon keres jogorvoslatot. A névtelenséget kérő férfi előre bocsátotta: a folyamatban lévő per miatt nem kíván hosszabban nyilatkozni. Annyit azért elmondott: Tihany sajkodi településrészének ingatlantulajdonosai felháborodtak, amiért ilyen előkészítetlenül „szabadították rá” a korábban nyugalmas kis sajkodi utcákra a turistaforgalmat. – És még csak a tél telt el, mi lesz ezután? – folytatta az egyesületi aktivista. – Nem kergetünk illúziókat, egy uniós pénzből épített kilátót nem fognak lebontani, de azt nem hagyjuk, hogy parkoló és az utcákat elkerülő út hiányában üzemeljen, ami ráadásul Natura 2000-es terület. Hogy hagyhatják ezt a környezetvédelmi hatóságok?

A tihanyi Apáti, más néven Őrtorony kilátó indoklás nélküli lezárásáról elsőként a Balaton internetes úti kalauza, a balatontipp.hu számolt be. Akkor még csak találgatott, hogy életveszélyes vajon a pazar kilátást nyújtó létesítmény, vagy a sajkodiak „akciója” állhat a háttérben.

A területgazda Bakonyerdő Zrt. közleményéből kiderült: a kilátónak valóban nincs használatbavételi engedélye, de mint írják: „A használatbavételi eljárás során jelentkezett be ügyfélként egy civil szervezet. Az építési hatóság ennek kapcsán új engedélyeztetési eljárást rendelt el. Amíg tart, a kilátó nem látogatható”.

Erősen aggályos módszerrel építenek hullámtörőt a dél-balatoni vasútfejlesztés során a vízparton vezető fonyódi pályaszakasz mellé. Környezetvédők jelezték, és ezt fotó is igazolja, hogy olykor a tó vízébe gázoló markolóval építkezik a kivitelező konzorcium, amelynek tagja a felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc cége is. A beruházó Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. szerint nincs ok aggodalomra, a cég a vízminőségre vonatkozó előírások betartásával dolgozik.