A nemzetbiztonsági bizottság már a jövő héten foglalkozik az üggyel, s biztosan napirendre kerül a magyar titkosszolgálatok oroszokkal kapcsolatos passzivitása is - jelentette ki lapunknak Molnár Zsolt. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke megerősítette, tudomása szerint az Indexnek nyilatkozó Katrein Ferenc valóban a Nemzetbiztonsági Szolgálat munkatársaként, majd azt követően az Alkotmányvédelmi Hivatal műveleti vezetőjeként dolgozott. Mint elmondta, rendkívül szokatlannak tartja, hogy valaki a szolgálatoknál végzett munkájáról ad interjút ad, ám magában a nyilatkozatban vannak fontos állítások. Újabb megerősítés érkezett ugyanis azokra, az itthon már sokszor említett felvetésekre, hírekre és aggályokra, amelyek szerint rendkívül erős az orosz titkosszolgálati jelenlét Magyarországon, miközben a magyar szolgálatok nem elég hatékonyak az ebben rejlő veszéllyel szemben. Ennek okairól szólva kérdésünkre azt mondta: "az egyik értelmezés szerint a magyar szolgálatok egyszerűen nem elég hatékonyak, a rosszabb változat szerint akár szándékosság is okozhat bizonyos fokú passzivitást".
Az ügyben megszólalt Orbán Viktor kormányfő is, akit a Modern városok program salgótarjáni állomásán tartott sajtótájékoztatón kérdezték az interjúról. A miniszterelnök nem fogalmazott egyértelműen. A távirati iroda jelentése szerint azt mondta: bár Magyarország nem a legnagyobb ország, de fontos helyen fekszik, és másoknak is vannak velünk szándékai, vannak, akik befolyást akarnak gyakorolni Magyarországra. Olyan világban élünk - tette hozzá -, amikor tőlünk keletre, nyugatra, délre és északra csupa olyan ország található, amelyeknek vannak Magyarországhoz fűződő, ilyen-olyan érdekei. Orbán úgy vélekedett: Magyarországot nem lehet izolálni, megvédeni lehet. Ehhez egy dinamikus, alkalmazkodni tudó nemzetbiztonsági védelmi rendszerre van szükség, ezt 2010 után felépítették és működtetik - állította. Orbán végül azzal zárta le a témát: törődik ezzel a kérdéssel, elég sok időt visz el a munkájából.
Míg Orbán árnyaltan fogalmazott, addig Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára igyekezett hitelteleníteni az interjúalanyt, aki szerinte nem önszántából távozott a szolgálatoktól, hanem elbocsátották. „Így egyértelmű, hogy egy sértett emberről van szó, ami alapjaiban kérdőjelezi meg az állítások valóságtartalmát” - jelentette ki.
Kérdéseinkkel megkerestük a hazai nemzetbiztonsági szerveket és az azokat felügyelő minisztériumokat. Így a belső elhárítást végző Alkotmányvédelmi Hivatalt és a Belügyminisztériumot, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatot és a honvédelmi tárcát illetve a kémelhárításban szintén részt vevő Információs Hivatalt és a Miniszterelnökséget. Többek között arra voltunk kíváncsiak, indítanak-e belső vizsgálatot az interjú állításai nyomán. Lapzártáig egyedül a Belügyminisztérium reagált: a tárca - kérdésünkre - közölte, hogy Katrein Ferenc nem önszántából távozott a szolgálattól, és jelezte, nem vizsgálják állításait.