Gyurcsány Ferenc;DK;

Korábbi felvétel. Fotó: Molnár Ádám

- Gyurcsány: az ellenfél "Orbán Viktor és világa"

Eljött a változás időszaka, "az ország változásért kiált" - jelentette ki a jövő évi választásokra utalva a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke kedden Debrecenben.

Gyurcsány Ferenc országjáró körútja első állomásán azt mondta: az elmúlt hét év sokkal szörnyűbb volt, mint az azt megelőző nyolc, amire olyan sokat hivatkozik a jelenlegi kormányzat.

A DK és ő maga is azért küzd, hogy bebizonyítsa: lehet nyugodt országot létrehozni, mert "sokak számára ez nem élhető ország" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a kormányfő úgy viselkedik, mintha háborúban állna az ország egy részével. Mi nem háborúzni akarunk, a magunk életét akarjuk élni - jegyezte meg.

Gyurcsány Ferenc a Debreceni Művelődési Központban, több száz érdeklődő előtt arról is beszélt, az ország polgárai megérdemlik, hogy munkájuk után tisztességes bért kapjanak. Szerinte sok éven át, folyamatosan infláció fölötti béremelésre van szükség az országban.

"Az ország felemelkedésének egyetlen forrása, hogy tisztességesen lehessen dolgozni, és azt tisztességesen fizessék meg" - hangoztatta. Az ellenzéki politikus szerint a javakból tisztességesen kell osztozni, így "ha az országnak jól megy, abban az évben legyen nyugdíjextra" - mondta, hozzátéve, hogy ez akár tizenharmadik, vagy tizennegyedik havi nyugdíjat is jelenthet.

"Vádolom ezt a kormányt, mert nem érti, milyen az élet a magyar nyugdíjasok sokaságának", akik 50-80 ezer forintokból élnek - jelentette ki. Meglátása szerint a nyugdíjasoknak érdemben soha nem kellett panaszkodniuk, ha az országnak baloldali kormánya volt.

Gyurcsány Ferenc beszélt az egészségügyről, amit szerinte nem lehet rendbe tenni "érdemi költségvetési kiigazítás" nélkül. Felhívta a figyelmet az egykulcsos személyi jövedelemadó hátrányaira is.

A DK elnöke - arra utalva, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Modern városok program keretében kedden Salgótarjánban volt, előtte meg Szegeden - azt mondta: baloldali polgármesterek úgy gondolják, "ha a kormány pénzt ígér, le kell mondaniuk a kormány kritikájáról". Szerinte a polgármesterek nem mondhatnak le arról, hogy jelezzék: "amit kapunk fejlesztésre azért megdolgoztunk, és az nem a kormány, hanem mindannyiunk pénze". És el kell mondani azt is a miniszterelnöknek: "Ön tönkre teszi az országot!" - figyelmeztetett.

Ha erről lemondunk, lemondunk a szabad Magyarországról - hangoztatta, kiemelve, hogy a következő egy év arról szól, meg tudja-e szerezni a magyar demokratikus sokaság a többséget. Hozzátette: a DK a kormány kérlelhetetlen ellenfele, jelenleg félmillió szavazója van, "jövő tavaszra lesz lényegesen több". Ő maga politikusként képviseli a választóit, ez a hivatása, és senki kedvéért nem mond le - jelentette ki a résztvevők nagy tapsa mellett. "De nincs szándékomban kakaskodni" - tette hozzá, megjegyezve: ugyanakkor megvédi a 2010 előtti közös teljesítményt, "nem lehet kidobni 27 évet".

Gyurcsány Ferenc a Fidesz politikájával való szembenállás gyengeségének nevezte, ha valaki azt mondja: "2010 előtt minden rossz volt". Szerinte "óvatosan kell bánni, kit kínálunk fel ellenségnek". Bírálta a "fizessenek a gazdagok" politikát is, mert "egy csoportot odadobni bűnbaknak, nincs rendben" - mondta, jelezve, hogy egy csoport megbélyegzése csak indulatokat szül, abból nem lesz nyugodt kormányzás.

Megerősítette azt a korábban kifejtett nézetét, hogy nem ért egyet az alapjövedelemmel. "Erőfeszítés viszi előre az országot" - fogalmazott, hozzátéve: aki bajban van, azon segíteni kell, de nem szabad az embereket leszoktatni a munkáról.

"Nem ér annyit a politikai győzelem, hogy butaságokat beszéljünk. Én átélem a felelősséget" - mondta, és azt kérte, "bármilyen heves a kampány, ne egymásban lássuk az ellenfelet".

Az ellenfél "Orbán Viktor és világa" - nyomatékosította a Demokratikus Koalíció elnöke, aki beszéde végén a béke, a nyugalom megőrzésére hívott fel. "Nem lehet helyreállítani a törvényes Magyarországot alkotmányon kívüli eszközökkel" - hangoztatta Gyurcsány Ferenc.

Az LMP szerint a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) keddi, a párt népszavazási kezdeményezéseinek hitelesítését megtagadó határozataival arra keresett érveket, miért ne kelljen népszavazást tartani a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban - mondta Szél Bernadett, az LMP társelnök-frakcióvezetője az NVB keddi ülését követően.