Titanic Nemzetközi Filmfesztivál;Enyedi Ildikó;Művész mozi;Toldi mozi;

FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Enyedi Ildikó és Dragomán György a zsűriben

Enyedi Ildikó elnökletével dönt a Titanic zsűrije az április 6. és 13. között zajló nemzetközi filmfesztivál versenyének díjáról. A világ minden tájáról érkező 34 új mozgókép közül 7 indul a Hullámtörők díjért, a program egyik szenzációja pedig Török Ferenc berlini közönség-díjas új munkája, az 1945 hazai bemutatója. A Ludwig Múzeumban tartott Titanic-sajtótájékoztatón megtudtuk, idén új helyszínként bekapcsolódik a Színház és Filmművészeti Egyetem is.

A 24. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál idei nagy dobása: programjában lesz látható először Magyarországon Török Ferenc új műve, a Berlinben díjazott 1945 című film, amely április végén kerül a mozikba. A tavalyi Liliom ösvény hazai premierje után fontos hagyományként látszik beágyazódni a Titanic programjába egy-egy új, fontos hazai film premier előtti bemutatója. A nemzetközi filmtermés legfrissebb alkotásaiból merítő programban idén is több olyan film szerepel, amelynek nagy híre van a világban.

Látható lesz két Oscar-jelölt mozi, az Anette Bening jelöltségét hozó XX. századi nők és Jeff Nichols Loving című munkája, a Velencében legjobb rendezői díjas Édenkert, Andrej Koncsalovszkij holokausztdrámája, valamint az arthouse-horrorként nagy visszhangot keltett cannes-i FIPRESCI-díjas Nyers, amelynek vetítésén Torontóban többen elájultak. A kínálatban található a britek híres színésze, Ewan McGregor első rendezői munkája, a Philip Roth regénye alapján készült az Amerikai pasztorál.

A Titanic Dox egyik idei szenzációja három dán filmes munkája, a David Lynch: Az én művészetem, amelyben a kultikus rendező kalauzolja el a nézőt életének meghatározó színtereire: gyermekkorának idilli amerikai kisvárosából egészen Philadelphia sötét utcáiig, de fény derül Lynch képzőművészeti alkotásaira, zenéi és korai filmjeire is A másik szenzáció Tony Palmer filmje, az elveszettnek hitt Bird on Wire, amely Leonard Cohen 1972.es európai turnéjáról készült. Most a digitálisan felújított filmet rendezője, Tony Palmer is elkíséri Budapestre. A harmadik doku szenzáció Jim Jarmusch Gimme Danger című zenés mozija, amely a híres rock and roll banda, a The Stooges történetét mutatja be.

A Titanic versenyprogramjában idén 7 filmet vetítenek, a Hullámtörők díjról Enyedi Ildikó zsűri elnök vezetésével dönt a grémium, Frédéric Strauss francia kritikus és Dragomán György író (aki remek filmkritikáival is bevette magát a rajongók szívébe). A filmünnep az Óriás című svéd mozival nyílik. A filmeket a Versenyben, Fesztiválkedvencek, Ázsiai szelek, A sötét oldal, Amerikai függetlenek és a Titanic dox szekciók kínálják idén hagyományosan az Urániában és a Toldi moziban, amelyhez az Ódry Színpad is csatlakozik „Pop-Up Cinema@Ódry Színpad SZFE” néven.

 Enyedi ildikóval találkozhatnak a nézők
Március 27-én 17 órakor a Filmművész Szövetség szervezésében a Ráday utca 31-ben vetítik a Testről és lélekről című, Berlinben Arany Medvét nyert filmet, utána Báron György beszélget Enyedi Ildikóval.
Március 28-án 19 órakor az Erzsébet téri Akvárium Klubban a Zeitgeist sorozat 9. estjét Az álom témának szentelik. Az est folyamán Enyedi Ildikó, Dr. Angster Mária pszichoterapeuta, a Hellinger-féle családállítás hazai szakértője és Dr. Bódizs Róbert pszichológus, álomkutató beszélgetnek egymással.
Március 29-én a New York Művész Páholy művészeti szalonban Juhász Anna beszélget Enyedi Ildikóval, március 31-én a 18 órai vetítés után az Uránia Nemzeti Filmszínházban lesz közönségtalálkozó a rendezővel, április 1-jén, szombaton a Művész moziban 18 órakor pedig angol felirattal pereg a film, utána pedig angolul lesz beszélgetés a mű rendezőjével.

Végtelenül pacifista és humanista volt, ám a rajta átgyalogló történelem elől először a Monarchiát, később a kontinenst, végül az életet hagyta el saját elhatározásból Stefan Zweig író, költő, műfordító. A róla szóló játékfilmet holnap mutatják be a hazai mozikban.