GDP;dollár;kamatemelés;

Illusztráció: Thinkstock

- Döntenek a dollár kamatáról

Szinte bizonyos, hogy az amerikai, szövetségi jegybank szerepét betöltő monetáris döntő tanácsa holnap 0,25 százalékponttal felemeli a dollár irányadó kamatát.

Az elemzők ezen kívül idén még három, jövőre pedig négy kamatemelésre számítanak. Londoni elemzők szerint ennek hatására az amerikai GDP a tavalyi rendkívül alacsony 1,6 százalékos gazdasági növekedés 2017-ben 2,4 százalékosra gyorsulhat. Az azonban továbbra sem világos, hogy Donald Trump elnök gazdaságpolitikai elképzeléséből mennyi valósul meg, teljesül-e az 1000 milliárd dollárosra tervezett infrastrukturális beruházási programból, valamint a társasági és a személyi jövedelemadó tervezett csökkentéséből. Az is kérdéses, hogy ismét erősödik-e majd a dollár az euróval szemben, miként azt 2016 decemberében tette, vagy már a piacok beárazták a kamatemelés hatását. A londoni Capital Economics előrejelzése szerint a dollár az idei év végére az 1:1-es árfolyamparitás alá, 0,95 dollár/euróra drágul. (Tegnap délután 1,068 dollár/euró volt a kurzus.) Ez együtt járhat azzal is, hogy rövidesen 300 forintnál többet kell adni az amerikai deviza egy egységéért, a tegnapi közel 293 forintos árfolyammal szemben.

Ahol nehéz tárgyalások után harcolták ki a szakszervezetek az idei és a többéves bérmegállapodásokat, ott ezt a sikert új tagok belépése kísérte. A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) például 600 fővel emelte taglétszámát – tudta meg a Népszava Székely Tamástól, a tömörülés elnökétől. Az érdekvédelmi vezető ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy a siker relatív, hiszen az ország egyes régiói között hatalmas szakadék tátong abból a szempontból, hogy mekkora béremelést sikerült kiharcolni a minimálbér fölötti kategóriákban.