Tóth János;Mucsi Zoltán;Duna tévé;új sorozat;

Mindennel lehet humorizálni, ha azt nem cinikus szándék vezeti FOTÓ: MTI/KALLOS BEA

- Mucsi Zoltán - Nem realista anyag

A Duna Televízióban tegnap este indult a Tóth János című ötvenkét epizódból álló sorozat, amelynek Mucsi Zoltán a főszereplője. Szerinte a figurára jellemző a svejki életben maradó képesség. Számára ez a feladat olyan, mint amikor valakit bedobnak a tengerbe és el kezd úszni, mert azt reméli, hogy egyszer partot ér és jó esetben még képes az úszástechnikára is odafigyelni.

- A Munkaügyek után törvényszerű volt, hogy megkapta ezt a szerepet?

- Nyilván abban, hogy ezt a feladatot megkaptam, van némi szerepe a Munkaügyeknek. Ha az ember többször dolgozik valakivel, mondjuk egy producerrel, előfordulhat, hogy máskor is számítanak rá. Remélem, a mostani feladatot annak köszönhetem, hogy a Munkaügyekben elégedett volt velem a stáb és a közönség is szerette. Persze a szerencsének is van szerepe, hogy éppen engem talált meg ez az óriási kihívás. Majd az idő eldönti, hogy beleszorulok-e vagy nem. A Kapa - Pepe párosnál is sokan ettől féltettek. A most induló sorozat számomra nyolc hónap munkát és nagyon sok forgatási napot jelent, és emellett még játszom tíz, tizenkét darabban.

- Az ötvenkét rész milyen periódusokban készül?

- Tizenhárom részenként négy etapban vesszük fel. Tizennyolc rész már készre van vágva, huszonhat részt leforgattunk, Már a harmadik forgatási periódusból is túl vagyunk nyolc részen. Ebből az etapból van még hátra tíz forgatási nap és még ezenkívül vár ránk újabb tizenhárom rész felvétele.

- Az ön mostani figurája Tóth János a Munkaügyekben is szerepelt, hogyan mentődik át ez a szereplő az új sorozatba?

- A Munkaügyeket bezárták, Tóth János munkanélkülivé vált, az édesanyjával nem tud tovább együtt lakni, mert a mamája szerelmi kalandba bonyolódik János volt osztálytársával. Összeköltözik a vidéki unkaöccsével, egyszóval próbál életben maradni. Vidámabb és kevésbé vidámabb részek váltják majd egymást.

- A sorozat előzetesében az első szava, hogy „kirúgtak”. Önt rúgták már ki, került olyan helyzetbe, hogy teljesen újra kellett kezdenie?

- Amikor eljöttem Szolnokról, igaz én önszántamból döntöttem így, nem tudtam, hogy az ott eltöltött tíz-tizenöt év milyen érvényességgel bír néhány kilométerrel arrébb. Nem volt szerződésem, gyakorlatilag újra kellett kezdenem a pályát. Ki még nem rúgtak egy munkahelyemről sem. Persze az is teljesen más, ha valakit huszonhárom évesen, harmincnégy évesen, vagy éppen ötvenöt évesen rúgják ki, mint éppen Tóth Jánost.

- Ebben az alapszituációban sok humor nincs, hogy lesz ebből szórakoztató sorozat?

- Tóth János egy hivatalnok volt, aki nem értett ahhoz, amit csinált, bár volt benne mégis némi felsőbbrendűségi érzés. Önmagát szerényen tökéletesnek nevezi, a problémákat viszont mindig mások okozzák, és ennek ő issza meg a levét. Úgy éli meg, hogy rettenetesen gonosz világban nagyon gonosz emberek veszik körbe. De van benne egy svejki életben maradó képesség. A figurának és a szituációknak ezek a vonásai jelenthetnek majd a képernyőn humoros perceket. Egyébként sem egy dokumentarista, vagy realista anyagról van szó.

- Sok múlik a forgatókönyvön, változott az írócsapat a Munkaügyekhez képest?

- Litkai Gergely végig velünk volt a Munkaügyekben és az új sorozat első huszonhat epizódját is ő írta. A második huszonhat epizódjának írásában pedig Lengyel Balázs vezetésével négyen osztoznak: Kovács András Péter, Vinnai András, Kormos Anett és Szabó Borbála.

- Ma Magyarországon emberi sorsokkal lehet humorizálni?

- Mindennel lehet humorizálni, ha azt nem cinikus szándék vezeti. Akkor elfogadható a dolog, ha egy megfigyelői attitűdből történik és az emberi gyarlóságainkkal próbál szembesíteni. Az igazán jó humor egy kicsit fáj is. Gondoljunk csak Chaplin- re, Karinthyra. Humor sok féle van, hiszen nem hasonlítható össze a Monty Python Karinthyval, Woody Allen Stan és Pannal. Úgy gondolom, hogy a tisztesség szándéka az, ami ezeket az alkotókat összeköti. Ők nem akartak senkit megalázni, az alkotásaikat nem a rosszindulat inspirálta, hanem a mindennapi csetlés-botlásainkat nagyították ki, tették sarkos helyzetekbe. Azt szerették volna, hogy a tükör, mint a valóság, még élesebb legyen.

- Az utolsó Jancsó filmek, amelyekben ön is játszott szintén nem nélkülözték a humort.

- Ezek a Jancsó filmek olyanok számomra, mint Fellini Rómája, egy ember szemszögén keresztül mutatják meg a társadalmat, azt a várost, azt a bolond világot, ahol élünk, Minden társadalomban vannak hibák, olykor nagyon is otrombák, ezekkel érdemes foglalkozni. Egyébként például Hofi Géza is ezt tette, nagyon erőteljesen és nagyon jó előadói szemszögből.

- Sokan a köztelevíziót éppen azért bírálják, mert a műsorainak a többségéből hiányzik a kritikai attitűd. Ezek szerint a Tóth János nem tartozik majd ebbe a sorba?

- A sorozat szerintem a humor formájában mindenképp ad valamilyen képet erről az országról. Ez nem realista, objektív kép. Hofi mindig a kisember helyzetéből bírált. A kollégáimmal mi azon vagyunk, hogy egy jó színvonalú alkotást hozzunk létre, remélem sikerül.

- A Munkaügyeket mennyien nézték?

- Nem tudok pontos adatokat, nyilván például az X-Faktort nem ütötte ki a helyéből. Valószínűsíthető, hogy ez sem fogja. Én a Munkaügyeknél sok személyes visszajelzést kaptam. Remélem az új sorozatot is sokan nézik majd.

- Egy ekkora vállalkozásra miként lehet mentálisan és fizikailag felkészülni.

- Rendkívül sokat kell dohányozni, nagyon keveset kell aludni, rendkívül egészségtelen életmódot kell élni. És ha a Jóisten még akkor is a tenyerén hordja az embert, akkor ha szerencséje van megússza. Az egész olyan, mint amikor bedobnak valakit a tengerbe és el kezd úszni, mert azt reméli hogy egyszer partot ér és jó esetben még képes az úszástechnikára is odafigyelni. Ha esetleg mégis belefullad, legalább a Jóisten azt látja, hogy még erre is próbált koncentrálni.

Névjegy
  • Idén novemberben ünnepli majd a hatvanadik születésnapját.
  • Gyermekként még futballistának készült.
  • A szakmunkásképzőben gépszerelő végzettséget szerzett, majd később leérettségizett.
  • A Színművészeti Főiskolára többször is jelentkezett, de nem vették fel.
  • 1979-1995 között a szolnoki Szigligeti Színház társulatának a tagja volt, ahol segédszínészként kezdte. 1995-1997 között szabadúszó volt. 1997-ben az akkor alakuló Bárka Színházhoz szerződött, 2002-ben pedig a Krétakör Színház tagja lett.
  • Országos ismertséget Jancsó Miklós Nekem lámpást adott kezembe az Úr Pesten című filmjével szerzett. Később aztán több Jancsó filmben is szerepelt Scherer Péterrel együtt.
  • Az utóbbi időben a 2009-ben alapított Nézőművészeti Kft. tagjaként dolgozik színházi előadásokban.
  • Több Háy János által megírt figurát formált meg nagy sikerrel.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) legutóbbi terméktesztjén 33 száraztésztából 23 terméknél merült fel kifogás - közölte csütörtökön a hivatal.