Bő fél óra alatt lezavarták az Európai Tanács elnökének megválasztását az EU csúcstalálkozó résztvevői, kipipálva ezzel kétnapos brüsszeli találkozójuk legizgalmasabb napirendi pontját. Bár az előjelek hosszú szópárbajt sejttettek, hiszen a lengyel kormány az utolsó pillanatig változatos fenyegetésekkel próbálta megakadályozni Donald Tusk újrázását, az ülésen elnöklő Joseph Muscat máltai kormányfő rövidre fogta a vitát. Beata Szydlo lengyel kormányfő felszólalása után szavazásra tette fel a kérdést: ki ellenzi az Európai Tanács elnökének megválasztását? Egyetlen kéz lendült a magasba: a lengyel miniszterelnöké. Mivel a tisztség betöltőjének nincs szüksége valamennyi tagállam egyetértésére, a 27:1 arány bőven elég volt a mandátum újbóli elnyeréséhez. Úgy tudjuk, hogy beszédében Szydlo gyakorlatilag megismételte Varsó vádjait. Eszerint Tusk nem pártatlanul látja el a feladatait, és többször a hazája ellen foglalt állást. A választás eredménye láttán a lengyel kormány kilátásba helyezte, hogy nem fogadja el a záróközlemény migrációról szóló megállapításait.
A dokumentum birtokunkba jutott tervezete nem tartalmaz vitatott állításokat és javaslatokat, főként arról szól, hogyan támogassa az EU a származási és tranzit országokat. Az uniós vezetők ugyanakkor leszögezik, hogy júniusig végső formába kellene önteni az EU új menedékjogi politikáját, amelynek — egyetértés esetén — része lehet a menekültek automatikus és állandó elosztását szabályozó rendelet. Bár Orbán Viktor a magyar menedékjogi törvény módosításának elszánt védelmezőjeként lépett a tanácsterembe, lapzártánkig nem került szóba a menedékkérők határmenti tranzit zónákba terelését előíró jogszabály.
Magyar és szlovák javaslatra a záróközlemény tervezete kitér arra, hogy az egységes piacon forgalmazott élelmiszerek minősége eltérő az egyes tagországokban. A szöveg üdvözli, hogy az Európai Bizottság napirendre tűzi a témát az élelmiszerlánc megfelelő működéséről egyeztető magas szintű konzultatív fórumon.
A dokumentum gazdasági növekedésnek és munkahelyteremtésnek szentelt, kevés újdonságot tartalmazó fejezetében a huszonnyolcak — a protekcionizmust pártoló Washingtonnak üzenve — megerősítik, hogy kiállnak a közös szabályokon alapuló nemzetközi kereskedelmi rendszer mellett, ugyanakkor minden rendelkezésre álló eszközt felhasználnak a tisztességtelen és a piacot torzító gyakorlatokkal szemben.
A huszonnyolcak késő esti vacsorájukon tárgyaltak a nyugat-balkáni országokkal fenntartott kapcsolatokról. Vezető diplomaták a csúcs előtt úgy fogalmaztak: épp ideje volt foglalkozni a térséggel, ahol a fejlemények “nem túl biztatóak”. Szakértők szerint a pénzügyi támogatásnál és a homályos ígérgetéseknél többre lenne szükség, hogy a régió országai visszataláljanak az európai pályára.