sajtószabadság;Olajfa;

- Sajtószabadság: elvonási tünetek

Szellemi terrorizmus – így minősítette a Népszabadság elhallgattatását Murányi András, az októberben megszüntetett napilap utolsó főszerkesztője tegnap a Hét Olajfa Egyesület, „Egy ország annyit ér, amennyit a sajtója” címmel meghirdetett estjén. Vásárhelyi Mária, az ÉS főmunkatársa az ügy kapcsán a szakmai szolidaritást és a társadalmi közömbösséget kérte számon.

Alapvetően definíció kérdése, hogy mit értünk sajtószabadság alatt. A modern autokráciák ugyanakkor mindenütt hagynak rést, hogy kis csoportok elmondhassák egymásnak a véleményüket – fogalmazott Vásárhelyi.

Magyarországon viszont - tette hozzá - a Népszabadság tényfeltáró anyagait esténként az RTL Klub is átvette, így nyilvánossá vált sok minden, ami a kormány számára kínos volt. Orbánék ennek akartak véget vetni.

Mit tett a Népszabadság? Elkövette azt a végzetes „hibát”, hogy felrajzolta a korrupció természetrajzát, tényfeltáró anyagokat közölt, ezt követően mondták ki a halálos ítéletet a lapra.Vásárhelyi arra figyelmeztetett, hogy 1998 és 2002 között mindez lejátszódott, csak kicsiben: már abban az időben pontosan kiderült, hogyan képzeli a Fidesz a sajtót, csak akkor még nem volt kétharmaduk.

Az új Nemzeti alaptanterv (Nat) "sarokpontjai" között szerepel a nemzeti identitás megerősítése, valamint a hit- és erkölcstan hangsúlyosabb szerepe is - derült ki a nemzeti köznevelés tartalmi szabályozásának koncepciójáról szóló, lapunk által megismert munkaanyagból. Tehát Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter nem tévedett, amikor már tavaly novemberben arról beszélt: az oktatás egyik legfontosabb feladata az, hogy jó magyart és jó keresztényt neveljen a diákokból, így a kormány ennek a nevelési elvnek rendeli alá az új Nat-ot is.