Szerbia;Aleksandar Vucic;köztársasági elnökválasztás;

- Vucic: Mindent vagy semmit!

Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök az április 2-i köztársasági elnökválasztás toronymagas esélyese, győzelmi esélyeit egyelőre senki és semmi sem csorbítja. Ennek tudatában a kormányfő hétfő késtő este egy élő televíziós adásban bejelentette, hogy amennyiben veszít az elnökválasztáson, lemond miniszterelnöki tisztségéről is.

Ez a veszély azonban nem fenyegeti, ő a kormánykoalíció közös jelöltje, saját pártja, a haladók (SNS) mellett a szocialisták és a Vajdasági Magyar Szövetség is őt támogatja. Ugyanakkor ő Szerbia legnépszerűbb politikusa is. Igaz, a térségben már hasonló helyzetből ketten is pórul jártak – a Robert Fico szlovák és Victor Ponta román miniszterelnökök. Fico máig kormányfő, Ponta sem választási veresége miatt mondott le.

Vucicnak nincs valóban veszélyes ellenfele. A két demokratikus ellenzéki jelölt, Sasa Jankovic és Sasa Radulovic mellett a hágai törvényszék által háborús bűnökért elítélt, szélsőjobb radikális Vojislav Seselj is indul az elnöki tisztségért, de a közvélemény-kutatások alapján Vucic akár első fordulóból is megszerezheti a többséget.

Az esetleges választási vereség kapcsán kilátásba helyezett lemondását Vucic azzal magyarázta, hogy a demokrácia egyik legfontosabb szabálya, hogy aki elveszti a választásokat, az még aznap beismeri vereségét. Nem felejtette el azonban hozzátenni, hogy ez a voksolás fontos lesz, mert, mint fogalmazott, akkor kerül rá sor, amikor a régióban viharos idők járnak, amikor a Nyugat-Balkán több országában is egyértelmű a stabilitás hiánya, és amikor nagyon sokan akarnak nyugtalanságot kelteni Szerbián belül.

A Balkánt érintő megállapítását Federica Mogherini álláspontja is alátámasztja. Az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn lezárult balkáni útja után aggodalmasan nyilatkozott. Állította, a Balkán könnyen a nagyhatalmak sakktáblájává válhat, majd kiemelte, hogy a Nyugat-Balkánról aggódva tért vissza, de reményekkel telve, mert meggyőződött arról, hogy a régió az unió tagja akar lenni.

„Tönkreteszlek, ha ezt le mered írni” – próbált meg a közelmúltban jobb belátásra bírni egy újságírót a spanyol Podemos egyik tagja. Mint azt korábban megírtuk: a Madridi Újságírószövetség (APM) hétfőn közleményben szólította fel a radikális baloldali pártot, hogy hagyjon fel az újságírók elleni szisztematikus támadásokkal és fenyegetőzésekkel, s ne erodálja a sajtószabadságot.