Spanyolország;sajtószabadság;Podemos;

- Fenyegeti a Podemos a sajtószabadságot

„Tönkreteszlek, ha ezt le mered írni” – próbált meg a közelmúltban jobb belátásra bírni egy újságírót a spanyol Podemos egyik tagja. Mint azt korábban megírtuk: a Madridi Újságírószövetség (APM) hétfőn közleményben szólította fel a radikális baloldali pártot, hogy hagyjon fel az újságírók elleni szisztematikus támadásokkal és fenyegetőzésekkel, s ne erodálja a sajtószabadságot. 

Az APM jelezte, hogy számos írásos bizonyíték került a birtokukba mintegy tucatnyi újságírótól, ám ezeket a védelmük érdekében nem hozták nyilvánosságra. A sajtó munkatársai közül azonban akadtak, akik később névtelenséget kérve nyilatkoztak az El Paísnak.

„Aki nap mint nap a Podemos ügyeiről ír, az egy hős. Nyilvánvaló, hogy a sajtószabadság forog kockán” – idézi a spanyol napilap keddi kiadása az egyik újságírót, aki elmondta: a sajtó munkatársait érő fenyegetések Pablo Iglesias pártelnök belső körének tagjaitól származnak, akik, ha épp nem fenyegetőznek, akkor megpróbálják nevetségessé tenni a médiamunkásokat. „Hiteltelenné akarják tenni az az egész szakmát, hogy a pártról megjelenő kritikus cikkek se tűnjenek hitelesnek” – mesélte az újságíró a Donald Trump felbukkanása óta az Egyesült Államokban is gyakran alkalmazott startégiát.

Egy másik névtelen forrás elmondta, hogy nem csupán személyes beszélgetések vagy üzenetek útján próbálták meg az újságírókat eltántorítani a kellemetlen cikkek publikálásától, hanem a közösségi médiában is támadást intéztek ellenük. Leginkább a Twitteren, ahol a kritikus cikkeket a „sárdobáló gépezet” címkével látták el, ízekre szedték az újságírókat, s olykor álhíreket terjesztettek róluk. „Hiába kerül a birtokomba egy-egy információ a pártról, előfordul, hogy már ki sem teszem a Twitterre, mert tudom, hogy mi lesz a reakció” – vallott az öncenzúráról egy másik újságíró.

A Podemos ugyan tagadja a vádakat, de nem adott ki hivatalos közleményt. Az eset azért is különösen kínos a fiatal pártnak, mert egy demokratikus, transzparens civil mozgalomból lett Spanyolország harmadik legnagyobb politikai tömörülése, s mindig is szembeállította magát a korrupt, botrányos ügyektől terhelt hagyományos pártokkal.

Közzétették keddre virradóra a Barack Obama hivatali idejében elfogadott egészségbiztosítási reform felülvizsgálatának tervét a kongresszusi republikánusok. Donald Trump Twitter-üzenetében „csodálatosnak” nevezte a törvényjavaslatot. Az új változat sokban hasonlít az előzőhöz, de magát a Republikánus Pártot is megosztja.