választások;Geert Wilders;Hollandia;esélyes;PVV;EU-szkeptikus;

- Befellegzett a politikai korrektségnek

Hollandiáról többnyire az a kép alakult ki, hogy egy nyitott, multikulturális, toleráns állam, ám ez csupán az ország egyik felére igaz. A mostani választások épp az ország másik feléről, a vidékről szólnak. Itt nem vetette meg a lábát a multikulturalizmus, sőt… – nyilatkozta lapunknak Henk-Jan Prosman, holland politikai elemző egy bő héttel a parlamenti választások előtt. A március 15-i voksolás egyik nagy esélyese az iszlámellenes, EU-szkeptikus Geert Wilders Szabadságpártja (PVV).

Nincs olyan holland, aki találkozott volna Henkkel és Ingriddel, ám azt mindenki tudja a házaspárról, hogy elegük van a korrupt politikai elitből, a „zsarnoki eszközökkel működő Európai Unióból”, és természetesen a muzulmán bevándorlókból. Henk és Ingrid mindössze hét éves – Geert Wilders, az iszlám-és EU-ellenes PVV elnöke 2010-ben találta ki és ismertette meg a nyilvánossággal a házaspárt. A hidrogénszőke hajú politikus szerint a képzeletbeli pár szimbolizálja az átlag holland férfit és nőt, akiknek elegük van a kapzsi politikusokból, a basáskodó unióból, és a muzulmánokból.

A közvélemény-kutatások szerint Wilders nem tévedett sokat a közhangulatot illetően, ugyanis egy bő héttel a márciusi parlamenti választások előtt a PVV 15 százalékon áll, egy százalékkal lemaradva a kormányfő, Mark Rutte vezette konzervatív-liberálisok (VVD) mögött. Henk-Jan Prosmanhoz, a lapunknak nyilatkozó politikai elemzőhöz hasonlóan sokan úgy vélik, hogy Wilders a következő napokban növelheti előnyét, s akár 35 helyet is szerezhet a parlamentben.

Ez azt jelenti, hogy közel 3 millióan értenek egyet a PVV mindössze egy oldal terjedelmű kampányígéreteivel: ne engedjék be az országba a muzulmán migránsokat, zárják be az iszlám iskolákat és mecseteket, s tiltsák be a Korán árusítását. Wilders – aki anyai ágon indonéz gyökerekkel bír, felesége pedig magyar – továbbá kiléptetné Hollandiát az unióból, s lezárná az országhatárokat. Népszerűségét látszólag az sem vetett vissza, hogy tavaly decemberben bűnösnek találták gyűlöletbeszéd vádjában, amiért egy rendezvényen azt ígérte támogatóinak: gondoskodik róla, hogy kevesebb marokkói éljen Hollandiában.

Első látásra megdöbbentő, hogy a tolerancia és nyitottság európai fellegváraként elhíresült 17 milliós országban ennyi ember vevő az uszító retorikára. A politikai elemző szerint azonban a Hollandiáról alkotott kép hamis: az főként Amszterdamra és Hágára igaz, az ország többi része, a vidék igencsak konzervatív. Elemzői karrierje mellett Prosman egy Amszterdam-közeli kisváros, Nieuwkoop lelkésze, s így testközelből tapasztalja, hogy mik az itt élők főbb panaszai. „Az egyik fő téma az iszlám és az integráció problematikája. Az átlagemberek egy része mindig is elutasította a bevándorlást, csakhogy sosem volt politikailag korrekt erről beszélni. Ennek most vége” – meséli Prosman a Népszavának, majd hozzáteszi: a hollandok nem a jelenlegi menekültkrízis miatt aggódnak, hiszen többségük szolidáris a háborús menekültekkel.

Leggyakrabban a ’60-as években érkezett marokkói és török bevándorlók kerülnek célkeresztbe. Pedig nagy szükség volt rájuk akkoriban. Egy évtizeddel korábban, az ’50-es években, a néhány ezer fős korábbi gyarmatokról származó lakosságon kívül alig éltek bevándorlók Hollandiában, ám az ipar fejlődésével a holland cégek komoly munkaerőhiánnyal néztek szembe, s ezért Marokkóban és Törökországban toboroztak munkaerőt. Az EU-bővítés, s a munkaerő szabad áramlása új lendületet adott ennek a folyamatnak, így pár évtized alatt 10 százalékkal nőtt a bevándorlók száma – emlékeztet az NPR.

Xenofób retorikája ellenére számos külföldi származású holland támogatja Wilderst – a volt gyarmatokról érkezők, egyebek között szurinámiak és indonézek –, akik kikérik maguknak, hogy rasszistának bélyegezzék az 53 éves politikust. Prosman szerint ők azok, akik a „bőrükön érzik a bevándorlás negatív hatásait”, így egyes urbánus régiók gettósodását. Wilders azonban nem csupán a felnőtt lakosság körében népszerű. Prosman korábban hittant tanított egy középiskolában, s azt tapasztalta, hogy Wilders elsöprő népszerűséggel bír a fiatalok körében is. Sokan úgy vélik, hogy – a holland Donald Trumpnak is nevezett – politikus épphogy a szabadságjogaik védelmezője, hisz a konzervatív iszlámmal szemben kiáll a melegek jogai, a könnyű drogok legalizálása mellett, sőt, egyesek szerint egyenesen feminista. Többek között ennek köszönhető, hogy a kiábrándult, egykori szocdem szavazók között is vannak támogatói.

Wilderst a bevándorláson kívül az EU ellen vívott harca tette igazán népszerűvé. A Brexit még csak negatív utópiának tűnt, amikor a hollandok 2005-ben népszavazáson utasították el az Európai Unió alkotmányos szerződését (a „nem” kampány egyik vezéralakja nem meglepő módon Wilders volt). A hollandok tavaly újabb pofont osztottak ki az uniónak, amikor referendumon mondtak nemet az EU és Ukrajna közötti társulási szerződésre. „A hollandok mindig is szkeptikusak voltak az európai integrációt illetően, s Wilders kitűnően rátapintott erre” – mondja Prosman a halálos fenyegetések miatt a nap 24 órájában rendőri védelem alatt álló politikusról.

Wilders, aki az idegenellenes, populista európai hullám egyik meghatározó figurája, „csúcsra” érhet a választásokkal, ám még így is bizonytalan a kormányalakítás lehetősége. Ahogy a The Guardian is rámutat, a 150 fős holland törvényhozásban nem szokványos, hogy bármelyik párt is elérje a parlamenti többséget, így az elmúlt száz évben többnyire koalíciók irányították az országot. Kérdéses azonban, hogy a töredezett politikai szcénán belül akadnak-e olyan jelentősebb pártok, amelyek együttműködnének Wildersszel és egyszemélyes pártjával. Prosman a mainstream vélekedéssel ellenétben úgy gondolja, hogy erre van esély: „Wilders nem újonc a politikai életben. Lehet, hogy néhány dolgot fel kell majd áldoznia, de úgy vélem, hogy egy jobboldali kabinet megalakulása egyáltalán nem lehetetlen.”

Alapjaiban rajzolták át tegnap az európai autógyártást. Egy bonyolultnak mondható ügylet révén a francia PSA-csoport, amely a Citroen és a Peugeot márkákat fogja össze megvásárolta a General Motors (GM) európai üzletágát, a Opel-Vauxhall kettőst. A cégek hétfőn jelentették be az üzletet.