felvásárlás;Opel;Szentgotthárd;

Fotó: Christof Koepsel/Getty Images

- Opel-felvásárlás - És mi lesz Szentgotthárdon?

Az Opel autógyártó társaság valamennyi üzemére, így a szentgotthárdi motorgyárra is vonatkozik, hogy az új tulajdonos tiszteletben tartja az érvényes szerződéseket és megállapodásokat - közölte a társaság egyik szóvivője a hétfőn bejelentett tulajdonosváltással kapcsolatban.

Az Opel szentgotthárdi üzeme a társaság legnagyobb európai motorgyára, modern üzem, további sorsáról azonban túl korai lenne bármiféle kijelentést tenni azon kívül, hogy a PSA francia konszern tiszteletben tartja az amerikai General Motors (GM) idején kötött megállapodásokat és szerződéseket - mondta.

Ez nemcsak Szentgotthárdra, hanem az összes többi üzemre is vonatkozik, mint ahogy az is, hogy egyelőre nem tudni, miként alakulhat a gyárak sorsa középtávon, három-öt éves távlatban, bár ezt akkor sem lehetne tudni, ha nem történne tulajdonosváltás a társaságnál - mondták az Opel rüsselsheimi központjának kommunikációs osztályán a távirati irodának.

Az azonban biztos, hogy a második legnagyobb európai autógyártó vállalkozás jön létre azzal, hogy az Opel és a brit testvérmárka, a Vauxhall átkerül a Peugeot-t, a Citroent és a prémiumkategóriás DS modellcsaládot gyártó PSA-csoporthoz, és az is biztos, hogy az Opel továbbra is arra törekszik, hogy nyereséget termeljen - tették hozzá.

Az 1862-ben alapított Opelnek hét európai országban vannak gyárai, kutatás-fejlesztési, illetve tesztközpontjai. A nyugat-magyarországi Szentgotthárdon működő üzemében mintegy 1200 embert foglalkoztat. A több mint 35 ezer munkatárssal dolgozó autógyártó társaság 1931 óta áll a GM 100 százalékos tulajdonában, és 1999 óta veszteséges.

A tulajdonosváltás a tervek szerint az év végéig lezárul. Az ügylethez versenyhatósági engedélyek is szükségesek. A GM 2,2 milliárd euróért (2,33 milliárd dollárért) adja el európai érdekeltségét a PSA-nak.

Szokatlan kezdeményezéssel igyekszik emlékezetessé tenni az energiahatékonyság március 6-i világnapját a Párbeszéd: az ellenzéki párt egy olyan online alkalmazást fejlesztett, amellyel nyomást gyakorolhatunk a parlamenti képviselőnkre az atompárti energiastratégia újratárgyalása érdekében. Arról is gondoskodtak, hogy legyen alternatíva: közreadtak egy új energia-forgatókönyvet, amely nem számol a paksi bővítéssel.