Mazsihisz;ELTE;emlékkonferencia;Sinkó Ervin;

- Sinkó Ervinre emlékeznek

Az újvidéki magyar felsőoktatás modellintézményét alapító író Sinkó Ervinről rendez emlékkonferenciát halálának 50. évfordulóján március 27.-28-án az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (MAZSIHISZ).

Sinkó Ervin a múlt század egyik legösszetettebb figurája volt: internacionalista, aki hitt a nemzetekben, mint kulturális közösségekben és Jugoszláviában egy sokféle nemzetiséget összefogó szocialista állam esélyét látta meg. Ő alapította meg a kisebbségi magyar felsőoktatás „modellintézményét", az újvidéki magyar tanszéket 1959-ben. Olyan kommunista volt, aki a Tanácsköztársaság idején, 20 éves fiatalként már vezető volt, de mindenféle terrort és erőszakot ellenzett, a monitorlázadásban, azaz a Tanácsköztársaság elleni puccskísérletben résztvevő ludovikásokat büntetés helyett Marx és Dosztojevszkij-szemináriumokkal akarta átnevelni.

Később is rengeteget írt a baloldaliság és az erőszak problémáiról. Csak bő egy évet töltött 1918-19-ben Magyarországon folyamatosan, de ez a néhány hónap meghatározta életét. Megírta a Tanácsköztársaság regényét, az Optimistákat és a „kiábrándulás” történetét is Egy regény regénye címmel. Rákosi rendszerét Jugoszláviából szívből utálta, kivált egykori '19-es legjobb barátja, Révai József kultúrpolitikáját. 1919-től az ötvenes évek végéig nem léphetett be Magyarországra. Hontalanul nyomorogva járta végig Európát, Párizsban az első De Gaulle-kormány tájékoztatásügyi miniszterként, majd egy évtizednyi visszavonultság után, 1959-1969 között kulturális miniszterként működő francia íróval Malraux-val és a Nobel-díjas íróval, Romain Rollanddal barátkozott össze, Moszkvában Iszaak Babel író lakótársa volt.

A Vajdaságban a magyar kultúra egyik legnagyobbjaként tisztelik, ő tanította Gion Nándort és Végel Lászlót, ő inspirálta a Symposion első nemzedékét. Heisler András és György Péter megnyitója után Ablonczy Balázs történész, Lichtmann Tamás irodalomtörténész, Losoncz Alpár filozófus (Újvidéki Egyetem), Schein Gábor író, Szécsi Noémi író, Tamás Gáspár Miklós filozófus, Csányi Erzsébet irodalomtörténész (Újvidéki Egyetem), Faragó Kornélia irodalomtörténész (Újvidéki Egyetem), Hammerstein Judit irodalomtörténész, Radics Viktória író, Thomka Beáta irodalomtörténész és Végel László író szólal majd fel a kétnapos konferencián az egyetemen.

Miként tavaly, úgy az idén is az országon átutazni akaró menekültek és a menedékkérők kormányzati kezelését tartják a legsúlyosabb problémának az Egyesült Államok külügyminisztériuma szokásos éves, az emberi jogok helyzetéről készített jelentésének Magyarországról szóló részében.