A visegrádi vezetők immár hagyományosan a jövő héten tartandó uniós csúcs előtt egyeztettek, egy nappal azután, hogy az Európai Bizottság elnöke bemutatta saját elképzelését az EU jövőjéről. Jean-Claude Juncker a bemutatón úgy fogalmazott, nincs értelme az EU, illetve Brüsszel folyamatos szidalmazásának, az nem más, mint folyamatos pótcselekvés, amely gyakran a tagállami hibák elkendőzésére szolgál.
Varsóban a négy visegrádi kormányfő másképpen gondolta. Orbán Viktor új világrend kialakulásáról beszélt, a közös nyilatkozat pedig azt hangsúlyozza, hogy bár folytatni kell az európai együttműködést, de a V4-ek elvárják, „hogy az EU-ban olyan változások történjenek, amelyek következtében a szervezet jobban fogja szolgálni az egyes tagállamok, valamint az uniós állampolgárok érdekeit is".
Közben azonban kiderült, hogy Brüsszel megelégelte a tagállamok különutas politikáját. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy az uniós migrációs politikáért felelős biztos, Dmitrisz Avramopulosz sajtótájékoztatón tette egyértelművé: a menedékkérők szétosztása az európai szolidaritás legfontosabb kifejeződése. Mint mondta, a tagállamoknak nincs lehetőségük több kifogást találni ezzel kapcsolatban. A magyar kormányfő viszont Varsóban újra arról beszélt, hogy nem szabad megbontani a nemzetállamok és az uniós intézmények közötti egyensúlyt, bár ilyen veszélyek fenyegetnek. Úgy fogalmazott, az elmúlt években is volt folyamatos, „lopakodó hatáskörelvonás" a nemzetállamoktól, de ez rossz gyakorlat, meg kell állítani. Példaként említette a migránskérdés szabályozását.
A varsói találkozó napirendjén hivatalosan a nemzetközi nagyvállalatok által forgalmazott élelmiszereknek egyes régi és új uniós tagországokban tapasztalható eltérő minősége szerepelt. Ez ügyben munkacsoport létrehozásáról döntöttek". Orbán Viktor úgy fogalmazott, az élelmiszerek minősége ügyében kettős mérce érvényesül az Európai Unió piacán, ebből a szempontból másodrendűeknek minősülnek Közép-Európa állampolgárai. A munkacsoport ezt hivatott megelőzni és megakadályozni.