V4-ek;élelmiszerbotrány;

Bohuslav Sobotka cseh, Orbán Viktor magyar, Beata Szydlo lengyel és Robert Fico szlovák miniszterelnök a visegrádi csoport minis

- Élelmiszerbotrány - Munkacsoportot hoznak létre a V4-ek

A V4-ek munkacsoportot hoznak létre a nemzetközi nagyvállalatok által forgalmazott élelmiszerek egyes régi és új uniós tagországokban tapasztalható eltérő minőségével kapcsolatban - jelentette be Beata Szydlo miniszterelnök a visegrádi csoport (V4) kormányfőinek csütörtöki varsói csúcsértekezlete után.

Lengyelország támogatja a tisztességtelen piaci gyakorlat kiküszöbölésére irányuló összes lépést - szögezte le Szydlo, hozzátéve, hogy a lengyel élelmiszer minősége magas szintű marad, ezt az Európai Bizottság lengyelországi vizsgálata is bizonyította. A lengyel élelmiszereket a többi uniós tagállamban is szívesen veszik, Varsó mindazonáltal észreveszi az uniós tagállamokban jelentkező minőségi problémákat - szögezte le, hozzátéve, hogy a problémát jövő hétfőn a földművelésügyi miniszterek is megtárgyalják.

Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök szerint meg kell oldani az élelmiszerek egységes minőségének kérdését, mert Csehország számára elfogadhatatlan, hogy a nemzetközi cégek ugyanazokat az élelmiszereket más minőségben forgalmazzák Nyugaton, illetve Keleten. "Elfogadhatatlan, hogy létezzen első osztályú, és másodosztályú élelmiszerpiac. Ebben nem alkuszunk. Követeljük, hogy az Európai Bizottság fogadjon el olyan komplett törvénymódosító intézkedéscsomagot, amely orvosolná ezt a problémát" - hangsúlyozta a cseh kormányfő. Megjegyezte: Csehország már 2011-ben az Európai Parlament elé vitte az ügyet. Az EP 2013-ban határozatot fogadott erről, de azt az Európai Bizottság mindeddig nem teljesítette.

Bohuslav Sobotka rámutatott: a visegrádiaknak fel kell készülniük arra a helyzetre is, hogy ha az Európai Bizottság nem mutatna megfelelő hajlandóságot a probléma megoldására. "Javasoltuk, hogy a V4 állítson fel egy munkacsoportot, amely felkészülne ennek a helyzetnek a kezelésére, s arra, hogy a témát az Európai Tanács elő vigyük" - fejtette ki Sobotka. "Ez rendkívül fontos probléma, és a cseh kormány hosszú távon semmiképpen sem hajlandó megbékélni ezzel a helyzettel" - szögezte le a cseh miniszterelnök Varsóban.

Lásd még: Orbán: a V4-ek nyilatkozatot fogadtak el az EU jövőjéről

Magyarországon az áfacsalás ma is él és virulhat, csak 2015-ben legalább ezermilliárd forintot zsebelhettek be az elektronikai termékeket áfamentesen terítő bűnözők - állítja egy, az amerikai nagykövetségen az áfacsalásokkal kapcsolatos kitiltási botrány idején dolgozó adóelemző. A szakértő szerint ez állhat Matolcsy minapi "puccsvádja" mögött is.