Parragh László;VOSZ;BKIK;Iparkamara;

- Gyámság alá vonnák a budapesti kamarát

Lemondatná a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) jelenlegi vezető testületeit az elnökségtől az etikai bizottságig Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a napi.hu-nak adott tegnapi interjújában kilátásba helyezte, hogy az országos szervezet, élve jogosítványával, gyakorlatilag gyámság alá vonná a budapesti kamarát. Parragh akár 1-2 hónapon belül elképzelhetőnek tartotta a tisztújítást, s addig az MKIK által delegált tanácsadó, vagy kamarai biztos felügyelné a BKIK tevékenységét.

Tavaly februárban tört ki a botrány a budapesti kamarában, amikor a tagság megelégelte, hogy a korábbi gazdasági minisztériumi államtitkár, majd miniszterelnökségi miniszteri biztos, Szatmáry Kristóf elnökösködését, akinek az édesanyja, Szatmáry-Jähl Angéla is fontos posztot töltött be a szervezetben. A Szatmáry családot ugyan kibuktatták a kamara vezetéséből, de egy tavalyi könyvelői vizsgálat kiderítette, hogy nemcsak ők, de a jelenlegi vezetők is meglehetősen lazán bántak a BKIK forrásaival. Nehezen indokolható afrikai tanulmányutak, drága hotelekben tartott elnökségi ülések, vezető tisztségviselők cégeinek adott kamarai pályázati megbízások sorakoznak a megkérdőjelezhető lépések listáján.

A vállalkozóknak az az érdeke, hogy a budapesti kamaránál az áldatlan állapotok minél előbb megszűnjenek és a szolgáltatói feladataira összpontosítson a szervezet - nyilatkozta a Népszavának Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Ez egész vállalkozói közösség érdeke, mert a BKIK körüli botrány miatt az egész üzleti szektorra sár fröccsen. Sok vállalkozó nem tesz különbséget az érdekvédelmet ellátó VOSZ, vagy a szolgáltató kamara és a többi érdek- és szakmai szervezet között, ami bizalomvesztéshez vezethet, és ezt mindenképpen el kell kerülni - hangsúlyozta a VOSZ főtitkára, aki azt is hozzátette, hogy semmilyen formában nem érdekelt a kamarában, nem tagja, nem tisztségviselője sem küldötte, ám a budapesti kamara a legnagyobb vállalkozókat összefogó intézmény és a VOSZ abban érdekelt, hogy a szervezet megújuljon és a fővárosban is egy átlátható, a vállalkozók számára vonzó szolgáltatóvá váljon.

Az egyik kisvállalkozókat tömörítő szervezet vezetője lapunknak elmondta, a tagok már nem is várnak semmilyen szolgáltatást a BKIK-tól. Az első 1-2 évben még lázadoztak az évi 5 ezer forintos kötelező kamarai hozzájárulás ellen, ami nem jár automatikus tagsággal, de mára beletörődtek ebbe a sokadik sarcba is és fizetnek. A BKIK körüli botrányokkal pedig nem foglalkoznak.

Magyarországon lassan több lesz a betöltetlen álláshely, mint ahány munkaképes ember "hadra fogható" hazánkban - legalábbis elemzők ezt a tendenciát olvassák ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által hétfőn közreadott - 2016 november - 2017 januári - munkanélküliségi és foglalkoztatási adataiból.