Angela Merkel;Martin Schulz;

FOTÓ: Getty Images

- Idegesség Merkel pártjánál

Egyre idegesebbnek tűnnek a német uniópártok politikusai annak kapcsán, hogy a szociáldemokraták Martin Schulz kancellárjelölti kinevezése óta felzárkóztak a CDU-hoz.

Markus Söder, a Keresztényszocális Unió (CSU) politikusa, bajor pénzügyminiszter szerint Merkelnek jobban kellene motiválnia a szavazókat, s nem elég a múlt sikereit emlegetni. Hermann Gröhe kereszténydemokrata egészségügy-miniszter felszólította a pártot, azonnal kezdje meg választási kampányát. Mint mondta, rá kell világítani, hogy Schulz „hadilábon áll a tényekkel”. Gröhe szerint – Schulz állításával szemben – nincs szociális igazságtalanság Németországban. Ezért a kampánynak „a sikermodell megőrzésére kell koncentrálnia”.

A Spiegel Online szerint a megkérdezettek 44 százaléka támogatná, hogy az SPD politikusa legyen a következő kancellár. Angela Merkel negyedik kancellári megbízatását csak 38 százalék kívánja.

Ugyanakkor a Schulz-effektus végére utalhat az Emnid közvélemény-kutató vasárnap közzétett felmérése, amely szerint a megkérdezettek többsége úgy látja, a német szociáldemokraták kancellárjelöltje és leendő elnöke ősszel nem tudja leváltani a kancellári tisztségből Angela Merkelt.

Az Emnid felmérése szerint az SPD egy százalékpontot vesztett az előző héthez viszonyítva, ezzel 32 százalékon áll. A két párt így fej-fej mellett halad. A CDU ugyanis szintén 32 százalékra tette szert, amennyiben most hétvégén rendeznének parlamenti választást. A párt megítélése nem változott egy hetes viszonylatban.

A jobboldali radikális Alternatíva továbbra sem tud tíz százalék fölé kerülni, maradt tíz százalékon, a Balpárt nyolcon, a Zöldek héten. Egy pontot javított a szabaddemokrata FDP, amely feljött hét százalékra. Ezekből az adatokból az derül ki, hogy az egyedüli lehetséges opció a nagykoalíció folytatása. Sem az SPD, a Zöldekkel és a Balpárttal, sem a CDU a Zödekkel és az SPD-vel nem tudna többségre szert tenni a következő parlamentben.

A megkérdezettek fele szerint Schulz nem tudja legyőzni Merkelt, s csak 36 százalék tartja képesnek erre. A többség szerint Schulz nem igazán veszi komolyan azt a kijelentését, amely szerint a „keményen dogozók” érdekeit képviseli majd. Más felmérések is azt mutatják, hogy az SPD elérte a „csúcsot” Schulz kancellárjelöltté való megtételét követően, s már nem tudja tovább gyarapítani szavazóinak számát.

Maga Schulz azt közölte, fej-fej melletti küzdelmet vár a CDU-val. Utalt arra, hogy a német választók több mint húsz százaléka az utolsó napokra hagyja a döntést, s 2-3 százalék közvetlenül a voksolás napján határoz arról, mely tömörülés neve mellé tegye az ikszet. „Nem zárható ki, hogy végül éppen ez a két-három százalék szava lesz a döntő” – fejtette ki. Schulz az SPD jó eredményeivel kapcsolatban kifejtette, az SPD már hisz magában, s sokan osztják az általa képviselt hagyományosan szociáldemokrata érékeket, mint a mások véleményének tiszteletben tartása, a tolerancia, az összetartás. Jens Spahn, a CDU politikusa elmondta, csak üdvözlendő, hogy izgalmas választási kampány várható.

Tegnap több ezren vonultak fel Moszkvában és Szentpéterváron a két évvel ezelőtt meggyilkolt orosz ellenzéki politikusra, Borisz Nyemcovra emlékezve, akit a Kreml közelében gyilkoltak meg 2015-ben. A szervezők 30 ezer, a rendőrség 5000 tüntetőről tettek említést, független források 15 ezer emberről szóltak. A megmozdulás résztvevői azt skandálták: „a hősök nem halnak meg”.