Nyemcov-gyilkosság;

FOTÓ: Alexander Aksakov/Getty Images

- Ezrek tüntettek a Nyemcov-gyilkosság évfordulóján

Tegnap több ezren vonultak fel Moszkvában és Szentpéterváron a két évvel ezelőtt meggyilkolt orosz ellenzéki politikusra, Borisz Nyemcovra emlékezve, akit a Kreml közelében gyilkoltak meg 2015-ben. A szervezők 30 ezer, a rendőrség 5000 tüntetőről tettek említést, független források 15 ezer emberről szóltak. A megmozdulás résztvevői azt skandálták: „a hősök nem halnak meg”.

A reformer Borisz Jelcin idején miniszterelnök-helyettesként szolgált, s Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik leghevesebb bírálója volt. Még 2016 októberében kezdődött öt csecsen pere, akit megölésével vádolnak. Ők azonban tagadják a vádakat, Nyemcov családja pedig úgy véli, a gyilkosság valódi megrendelőit sosem fogják megtalálni.

Nyemcovot hátba lőtték, amikor egy étteremből hazafelé tartott ukrán barátnőjével. Előzőleg az Ekho Moszkvi rádiónál járt, ahol felszólította az embereket, vegyenek részt egy hétvégén rendezendő tüntetésen. Azzal vádolta Putyin elnököt, törvénytelen háborút indított Ukrajnában. Támogatta az Oroszország ellen bevezetett nyugati büntetőintézkedéseket. Egyúttal kilátásba helyezte, hogy dokumentumot tesz közzé az oroszok ukrajnai szerepvállalásáról.

Megölése után tízezrek tüntettek Moszkvában, s temetése is kormányellenes megmozdulássá terebélyesedett. Nyemcov hívei szerint a cél az volt, hogy elhallgattassák az ellenzéket. Vlagyimir Kara-Murza ellenzéki aktivista szólított fel a vasárnapi megmozdulásokra. Ő betegségéből lábadozik, valószínűleg megmérgezték. 

Kisebb-nagyobb botrányok sokszor előfordultak már az Oscar-gála történetében, ám olyan, mint ami a 89. gálán történt, még sohasem. Az este legemelkedettebb pillanatát sikerült elszúrni, amikor a legfontosabb díj, a Legjobb Film kategóriájáért járó aranyszobrot először nem a győztesnek adták át. Csak percekkel később derült ki, hogy valójában nem a Kaliforniai Álom, hanem a Holdfény nyert.