absztrakt;dizájnerek;videójáték;Netfix;

Christoph Niemann, a címlaptervező FORRÁS: NETFLIX

- Világformáló dizájnerek

Briliáns, már idehaza is elérhető dokumentumfilm-sorozattal rukkolt elő a Netflix. Az Absztrakt: A tervezés művészete (Abstract: The Art Of Design) egyszerre vicces, szórakoztató és informatív betekintés a világ leghíresebb tervezőinek munkájába.

- Képzeljünk el egy piros négyzetet! Ez a szív legabsztraktabb ábrázolása – magyarázza Cristophe Niemann illusztrátor, és az egyszerű földi halandónak fogalma sincs, mi köze van a piros négyzetnek a szívhez. – Most pedig gondoljunk egy biológiai részletességgel ábrázolt szervre. Ez annyira naturalista, hogy a szerelem az utolsó dolog, ami eszünkbe jut róla. Ha a kettőt az absztrakciós skála két végpontjaként fogjuk fel, akkor valahol középen megtaláljuk a mindenki által jól ismert szívformát, a szeretet és a szerelem egyezményes jelét.

Hirtelen pofon egyszerűnek tűnik a dolog: a skála Niemann grafikájaként jelenik meg a képernyőn, és mi megértünk valami nagyon fontosat a tervezői észjárásról. Pedig még csak a sorozat első részénél járunk.

A New Yorker-címlapjairól híres Cristophe Niemann, Paula Scher grafikus, Es Devlin színpadi látványtervező (a többi közt Beyoncé és számos trendi londoni színház produkcióinak megálmodója), zseniális portréfotóiról elhíresült Platon, Ralph Gilles autótervező mérnök, Bjarke Ingels dán építészzseni, Ilse Crawford enteriőrtervező és Tinker Hatfield, a Nike legendás cipőtervezője - nyolc művész, nyolc epizód, nyolc teljesen különböző terület. Az Abstract arra is ráébreszt, hogy a dizájn az egész életünket befolyásolja. Közben persze maga is alkalmazkodik. Es Devlitől megtudjuk, miként változtatta meg a popkoncertek színpadképeit a mobiltelefonok megjelenése, Tinker Hatfield meg arról mesél, hogyan vált valósággá a Vissza a jövőbe-filmek önbefűzős cipője – és miként segíthet a sportolók egészségének megőrzésében. Mindeközben pedig megismerjük a tervezők munkamódszerét, mindennapjait, útját a siker felé – és nagy bukásaikat is. Ahogy az előzetesben elhangzik: „Azt a pillanatot kutatjuk, amikor a lehető legközelebb kerülünk az emberi lélekhez.”

Netfix
A Netflix a világ legnépszerűbb online videotékája, amely 2016-tól Magyarországon is elérhető. A szolgáltatás lényege, hogy havidíjért cserébe azonnal hozzáférünk a szerveren lévő filmekhez, tehát nem kell letöltenünk vagy külön-külön megvásárolnunk azokat. A Netflix saját gyártású sorozatai (Narcos, Kártyavár, Stranger Things) mozi- és dokumentumfilmeket is találunk a kínálatban.

„Az idei bécsi Operabálnak még különlegesebbnek kell lennie az eddigi hatvan „bálok báljánál” – harangozták be a szervezők az 5115 vendég részvételével tartott eseményt: új a bálanya, a 35 éves Maria Grossbauer személyében, új az államfő, a januárban hivatalába lépett Alexander Van der Bellennel, s új bálozó maga a kancellár, Christian Kern is.