A fényárban, virágtengerben úszó Opera, amelyet előzetesen rendőrkutyákkal is átvizsgáltak, kordonnal és rendőrökkel védték, csaknem 10 év után újra a pazarló gazdagság ellen tüntetőkkel szemben, meg is felelt a várakozásoknak. De a megnyitó előtt közvetlenül érte utol a hír a politikusokat, hogy a kormány egészségügyi minisztere, Sabine Oberhauser, bár szinte az utolsó pillanatig dolgozott, csütörtök este elveszítette a rákkal szembeni harcát. A bejelentést követően a kancellár és vele az összes szociáldemokrata kormánytag elhagyta a rendezvényt, időre volt szükség ahhoz, hogy a báli hangulat visszatérjen.
Az idei Operabál nyitóénekeseként a küllemében is tökéletes német sztártenor, Jonas Kaufmann csillogott, a Carmenből és a Mosoly országából énekelt, hasonlóan frenetikus elismerésben részesült az Operaház balettkara. Még sohasem vezényelte női karmester az állami operazenekart, most ez is megtörtént, az olasz Speranza Scapucci dirigált, „nőiesített” frakkban. Szintén a kötelező produkció részeként 144 első bálozó pár (Swarovski ékekkel díszített koronával a lányok) bemutatóját nézhette végig az „örömszülőkkel” tarkított közönség. És akkor felhangzott az „Alles Walzer”, s a báli ruhás-frakkos pároké lett a táncparketté változtatott nézőtér.
Az Operabálokon hosszú évek óta híres külföldi sztárokról gondoskodó Richard Lugner páholyának az idén Goldie Hawn amerikai színésznő volt a dísze. A színésznő elárulta, nagyapja osztrák, nagyanyja magyar volt, ő ennek tulajdonította, hogy miért szereti annyira a bécsi szeletet. Amúgy pezsgő helyett teát ivott, s ügyesen kivédte, hogy a hírhedt üzletemberrel táncba kelljen mennie.
Az Operabál anyagilag is grandiózus vállalkozás, becslések szerint a drága belépőkkel, páholyokkal, pezsgővel, ételekkel és a felkészülés ruha- és fodrászköltségeivel, a hotelekkel, taxizással együtt 15 millió eurót költenek el a vendégek. Az Operaház tiszta haszna bő egymillió euró, amit a színház éves zenei költségvetésébe terelnek. A bevétel négy új színházi produkció finanszírozásához elég.
Miniszterek, kamarai vezetők, üzletemberek használják fel az előkelő eseményt kapcsolatépítésre, sztárok, hírességek is szívesen előfordulnak Bécsben. A tudományos világból Eric Kandel jelent meg, orvosi Nobel-díjas, aki a harmincas években menekülni kényszerült Ausztriából, de ma már amerikai állampolgárként időről-időre hazalátogat. Az osztrák állampolgárságú Anna Netrebko is részt vett a bálon. Az osztrák pénzügyminiszter, Hans Jörg Schelling páholyában a Nemzetközi Valutaalap vezetője, Christine Lagarde mulatott. Számos bankár, követ vonult fel, nem hiányzott Michael Haupl bécsi polgármester sem.
Az ifjú „bálanya”, a bécsi filharmonikusok hegedűsének, egyszersmind igazgatójának a felesége, egy bőröndnyi fehér csokornyakkendőt helyezett készenlétbe, ha valaki nem ismerné az etikettet és fekete csokrot öltene, ki tudja segíteni.