A megnyitót követően azonban külön-külön kezdődött meg velük az egyeztetés, vagyis a kilátások nem sokat javultak. Az ENSZ-közvetítő attól tart, továbbra is álom marad, hogy közvetlen tárgyalásokra sikerül rávenni az Aszad-rezsim képviselőit és a mérsékelt ellenzéket. A tíz hónappal ezelőtti tárgyalásokon a delegációk ugyancsak külön-külön teremben ültek, s de Mistura közvetítőként ingázott közöttük.
„A szíriai nép kétségbeesetten reménykedik, hogy sikerül véget vetni a konfliktusnak, s önök mind tudják ezt” – mondta a Reuters hírügynökség beszámolója szerint nyitóbeszédében de Mistura. A közvetítő szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2254-es határozata értelmében a fő cél egy új alkotmány kidolgozása, majd a világszervezet felügyelete alatt választások megtartása, s átlátható kormányzás megteremtése lenne. A tárgyalások újrakezdésére, mint mondta, az orosz-török-iráni közreműködéssel tető alá hozott, ingatag tűzszünet adott lehetőséget. „Meg kell vizsgálnunk, megnyílik-e az út a politikai rendezés előtt, nem szabad kihagyni ezt a lehetőséget” – mondta az ENSZ-megbízott.
Alekszej Borodavkin, a genfi nemzetközi intézmények mellé rendelt orosz nagykövet tegnap „abszurdnak” nevezte, hogy a szíriai ellenzék továbbra is Aszad azonnali lemondását szabja a megegyezés feltételéül. Vlagyimir Putyin orosz elnök is megszólalt, az orosz északi flottánál tett látogatásán azt mondta, hogy mintegy négyezer orosz katona harcol Szíriában, s további ötezren egykori szovjetköztársaságokból. Putyin azt mondta, Moszkva célja, hogy a törvényes damaszkuszi hatalmat stabilizálja, s véget vessen a terrorizmusnak Szíriában. Az orosz elnök váltig hangoztatta, hogy a Kreml nem kíván beavatkozni a szíriai belügyekbe.