Ausztriában jobb élelmiszereket forgalmaznak a multik, mint Szlovákiában - adta hírül a szlovák közszolgálati hírügynökség még a hónap közepén. A magyar kormányzat némi késéssel reagált, és Fazekas Sándor, az agrár tárca vezetője hasonló vádak alapján összehasonlító vizsgálatot rendelt el hétfőn a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatalnál (Nébih).
Míg szlovák hatóságok mindössze 22 élelmiszer összehasonlításából vontak le messzemenő következtetést, a magyar társa ennek ötszörösét veszi górcső alá. Az élelmiszerágazat szinte valamennyi termékkörét érinti majd az ellenőrzés, melynek során mintegy 100 termék összetevőire végeznek összehasonlító vizsgálatot, valamint ízléspróbát, kóstolást. Ezen kívül a feltüntetett összetevők közötti különbségeket, és az ebből adódó esetleges minőségi eltéréseket keresik a hatóság szakemberei.
Ez már következménye annak, hogy a legutóbbi kormányinfón Lázár János kancelláriaminiszter megdöbbent azon, hogy a Magyar Idők cikke szerint rosszabb termékek vannak Magyarországon, mint Ausztriában ugyanazokból az élelmiszerekből. Úgy tűnik az osztrákoknak jobb jár - jegyezte meg. Úgy vélte, ezek a cégek "élelmiszeripari szemetet" próbálnak Magyarországon eladni.
A KDNP már egyenesen azt javasolja, hogy a parlament gazdasági bizottsága foglalkozzon a silányabb minőségű élelmiszerek ügyével, és ha kell, hallgassa meg az illetékeseket - közölte Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője kérdésre azt válaszolta, hogy az ügyet "mélységesen megalázónak", felháborítónak és tűrhetetlennek tartja. "Ez nem fogyasztói ízlésekkel magyarázható, hanem ide a vacakot hozzák, mert nektek az is jó lesz" - fogalmazott konkrét márka megnevezése nélkül, csak úgy általánosságban.
Csakhogy a szakemberek egymástól függetlenül is azt állítják, éppen, hogy a fogyasztói ízlés az egyik ok, amiért eltérőek lehetnek egy adott cég azonos márkanéven kínál termékei. A Népszava által megkérdezett kereskedelmi, illetve agrárszakember egymástól függetlenül úgy vélte, a kormány a budapesti olimpia egyre nyilvánvalóbb kormányzati kudarcáról igyekszik elterelni a figyelmet a mesterségesen feltupírozott élelmiszerbotránnyal.
Még az unióban is eltérőek lehetnek az élelmiszerekre vonatkozó előírások, a nemzetközi cégeknek pedig ezeknek a szabályoknak megfelelve kell működniük - mondta lapunknak Raskó György, agrárközgazdász. Van ahol izocukorral, máshol kötelezően répacukorral készítik ugyanazt a márkát. A kereskedelmi láncok pedig olyan termékeket rendelnek, amit el is tudnak adni. A gyengébb vásárlóerő sajnos gyengébb minőséget is jelent. Ezért más minőséget rendelnek, de ezt a magyar hatóságok is nagyon jól tudják, ha előbb nem, hát egy két évvel ezelőtti vizsgálatból. Magyarországon is kaphatók a nyugati üzletekben kínált minőségben termékek, a hazai zsebnek igen drágán.
Nem szabad elfelejteni, hogy a magyar export is "részrehajló". Amikor például Nagy-Britanniába, vagy az USA-ba csak 6 puttonyos tokaji aszút szállítanak, addig mondjuk Lengyelországba 4-5 puttonyost - tette hozzá Raskó György.
Az agrárszakember hozzátette, a hazai fogyasztásra a hatóság által engedélyezett felvágottak kétharmadát az osztrák, vagy az olasz hatóságok be sem engedik minőségi kifogások miatt. Erre az a magyarázat, hogy a magyar élelmiszer-biztonsági hatóság olyan összetevőket is engedélyez a párizsiban, virsliben, amit például az osztrák nem.
A neve elhallgatását kérő kereskedelmi szakember azt sem tartja kizártnak, hogy a politikai elterelő hadművelet mögött az a szándék húzódik, hogy a multik lejáratásával bizonyos hazai érdekkörök termékei szorítsák ki a külföldi termékeket.