Ghaith Pharaon;

- Orbán miatt jött Pharaon

A kormány minimum a 2018-as választásokig titkolózna a Pharaon-ügyről, de azon leszek, hogy a nyilvánosság megismerhesse ezeket a dokumentumokat - nyilatkozta a Népszavának Demeter Márta, miután betekinthetett az időközben elhunyt szaúdi olajmilliárdos, Ghaith Pharaon vízumigénylésével kapcsolatos iratokba. Erre egyébként minden országgyűlési képviselőknek ügytől függetlenül van lehetősége. Az MSZP kiugrott politikusa szerint, amikor 2014 őszén Bejrútban, a néhai körözött olajmilliárdos schengeni vízumért folyamodott, az illetékesek pontosan tudták, hogy Orbán Viktorral fog találkozni.

Demeter szerint az ügyintézéskor rögzített adatokban fel is tüntették, Pharaon a tiszteletbeli jordán konzul, Zaid Naffa által szervezett rendezvényen találkozik a kormányfővel. Nem véletlen futottak össze a díszvacsorán, ha ez a vízum igénylésekor hivatkozási alap volt - fogalmazott a parlamenti képviselő, hozzátéve: ez újabb bizonyítéka, hogy politikai körökből érkező elvárásra állami szervek működtek közre egy nemzetközi bűnöző beutazásában.

Lázár János korábban azt mondta, hogy Pharaon 2014. október 1-én és október 24-én igényelt C típusú schengeni vízumot Magyarországtól. Kérelmét feltöltötték a schengeni rendszerbe, külön tagállami konzultációkat is folytattak, egyik európai ország sem emelt kifogást. A miniszter azt nem említette, hogy Pharaon azért kérte a vízumot, hogy Orbánnal találkozzon. Demeter egyébként az általa megismert dokumentumokról másolatokat kért, de "a külügy három lépcsőben is megtagadta ezt". Azonban az üggyel részletesen foglalkozó Indexnek érdemben nem cáfolták a Demeter által elmondottakat.

A miniszterelnök tavaly október 24-én a parlamentben az egész ügyet egy szövetséges ország "titkosszolgálati játszmájának", a körözött szaúdi olajmágnást pedig professzornak nevezte, akivel egy díszvacsorán már személyesen is találkozott. A vacsorát az a jordán konzulátus adta, amelynek címére évekig voltak bejegyezve Pharaon cégei, hiszen Zaid Naffa, Jordánia tiszteletbeli konzulja volt korábbi kézbesítési megbízottjuk.

A Fővárosi Ítélőtábla a Quaestor-ügyben hozott határozatában csupán megjegyzést tett a szakértői vélemény felhasználhatóságáról, arra vonatkozóan - a főügyészség véleményével ellentétben - semmilyen iránymutatást nem tartalmaz, így azt a Fővárosi Törvényszék nem is hagyhatta figyelmen kívül - közölte az elsőfokú bíróság.