Az egyháznak szigorúan fel kell lépnie a missziójukat eláruló papokkal, valamint az őket védelmező püspökökkel és bíborosokkal szemben - szögezte le Ferenc pápa az MTI tudósítása szerint egy, a papi pedofíliáról szóló könyv bevezetőjében, amelynek szövegét a La Repubblica című olasz napilap közölte hétfőn. Ez az első alkalom, hogy egy katolikus egyházfő nevét adja olyan könyvhöz, amely egy pap által elkövetett szexuális erőszak történetét idézi fel.
Ferenc pápa a német Daniel Pittet „Megbocsátom, atyám" című önéletrajzi művéhez írt bevezetőt. Az egyházfő szerint a könyv megmutatja, hogy „a rossz mennyire át tudja hatni az egyházat szolgálók szívét”. „Hogyan tud egy Krisztust és az egyházat szolgáló pap ekkora rosszat tenni? Hogyan tudja életét a gyermekek Istenhez vezetésének szentelni, majd felfalni őket ördögi áldozatban, amely elpusztítja az áldozatot és az egyházat is?” - kérdezte Ferenc pápa.
A papok által elkövetett szexuális visszaélést „abszolút szörnyűségnek, borzalmas bűnnek, Krisztus minden tanításával radikálisan ellentétesnek” nevezte. Hangsúlyozta, hogy az öngyilkosságba is kergetett áldozatok halála „szívemet és lelkiismeretemet és az egész egyházét terheli”. Kiemelte, hogy az egyház köteles „végletes szigorúsággal” fellépni a missziójukat eláruló papokkal, valamint az őket védelmező püspökökkel és bíborosokkal szemben.
Az 57 éves Daniel Pittet nyolc és tizenkét éves kora között szenvedett el erőszakot egy katolikus paptól. 2015-ben találkozott személyesen Ferenc pápával, majd tavaly egykori megerőszakolójával is. Az ausztráliai kormánybizottság február elején közölte, hogy 1980 és 2015 között több mint négyezer pedofíliaeset történt a helyi katolikus egyházban. A vatikáni Hittani Kongregáció adatait közlő L'Espresso olasz hetilap szerint 2013 és 2015 között 1200 pedofíliaügyben érkezett feljelentés a Vatikánba a világ egyházmegyéiből, majdnem kétszer több, mint például a 2005-2009 közötti időszakban.
Ökumenikus fordulat előszele lehet a Vatikánban, hogy Rómában díszdoktori címet adományozott a Pápai Lateráni Egyetem Szent Ágoston Intézete az 1962-ben született evangélikus teológusnak, Christoph Markschiesnek, a berlini Humbold Egyetem korábbi vezetőjének. Nagy elismerést jelent számára nemcsak ez, hanem az is, hogy az egyháztörténészt egy teljes oldalon keresztül méltatta a Vatikán félhivatalos lapja, az ’Osservatore Romano. Nem önmagában a díszdoktori cím nevezhető ökumenikus áttörésnek, hanem az, hogy egy protestáns személyiség számára teszik lehetővé az oktatást egy katolikus egyetemen. Az Osservatore Romano is mérföldkőről tett említést az egyházak közeledésének folyamatában.
A lap emlékeztetett arra, hogy Ferenc pápa tavaly kétnapos látogatást tett Svédországban, hogy együtt ünnepelje vendéglátóival a reformáció 500. évfordulóját. (Ekkor kezdődtek meg az ünnepségek.) Korábban sosem volt példa arra, hogy egyházfő együtt ünnepelte volna a reformáció évfordulóját protestáns egyházi vezetőkkel. Kurt Koch bíboros, a Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsának elnöke is méltatta a német egyháztörténészt, kiemelve: felfedezte a katolikus és a protestáns egyház közös gyökereit.
Közben folytatódnak a Ferenc pápa elleni nyílt támadások a szélsőségesen konzervatív főpapok részéről. A rendőrség is nyomoz abban az ügyben, melynek során az Osservatore egy meghamisított első oldala került fel az internetre ezzel a főcímmel: „Válaszolt”. Arról van szó, hogy tavaly novemberben négy bíboros nyilvánosságra hozta a 2015-ös püspöki szinódust követő apostoli buzdításra, az Amoris laetitiára vonatkozó bírálatait, illetve kérdéseit, amelyekre a pápa nem adott választ. Egyikük, Raymond Leo Burke úgy nyilatkozott, ha a pápa nem válaszol, a bíborosoknak lehetősége van korrigálni a pápát és a „súlyos tévedéseket".
Szerinte Ferenc pápa egyházában nagy a zűrzavar és megosztottság. Nyilvánvaló, hogy az Osservatore első oldalának meghamisítóit azok között kell keresni, akik rokonszenveznek ezen főpapokkal. A félhivatalos vatikáni lap főszerkesztője szégyenletes támadásról beszélt, s rámutatott, hogy a cikk igen rossz latinsággal íródott. Másfél hete rejtélyes plakátok jelentek meg a Vatikánban, amelyeket több száz példányban Róma utcáin ragasztottak ki. A két támadást feltehetően ugyanazok a konzervatív körök indították a pápa ellen.